Doba čtení:1 m, 44 s
Rusko bude muset snížit cenu uhlí, které prodává do Číny. Foto: pixabay.com

Čína od začátku roku obnovila dovozní poplatky na uhlí, což by mohlo ohrozit ruské vývozce závislé na největším světovém trhu s tímto palivem. Sazby byly zrušeny v květnu 2022 na ochranu před riziky v oblasti dodávek poté, co invaze Moskvy na Ukrajinu rozbouřila globální energetické trhy.

To pomohlo připravit půdu pro rekordní dovoz v loňském roce, který zahrnoval zvýšený podíl ruského uhlí, jemuž se ostatní odběratelé vyhýbali. Nyní se ale čínská politika přesunula k ochraně čínských těžebních společností před důsledky přebytku poté, co domácí produkce rovněž vzrostla na rekordní úroveň, napsal server mining.com.

Rusko se stalo druhým největším dodavatelem uhlí do Číny a dlouhodobým cílem obou zemí je, aby roční dodávky dosáhly 100 milionů tun, což je číslo, kterého bylo v loňském roce pravděpodobně dosaženo. Pro udržení těchto objemů ale budou muset ruské ceny klesnout.

Čínští odběratelé oceli nakupují rekordní množství mongolského uhlí

Žádná jiná země nemůže přijímat tak velké dodávky,“ řekl minulý týden Su Huipeng, analytik Čínské asociace pro dopravu a distribuci uhlí. „Musí to být vývozci, kdo sníží ceny a absorbuje dodatečné daňové náklady.“

Měsíční prodeje ruského uhlí do Číny se od června, kdy dosáhly vrcholu více než 10 milionů tun, snížily, protože jeho dodávky se staly méně konkurenceschopnými vůči jiným dodavatelům, což je dynamika, která se s opětovným zavedením daní jen zhorší.

Konkurenti, jako je Austrálie a hlavní dodavatel Indonésie, jsou mezitím chráněni před cly díky dohodám o volném obchodu uzavřeným s Pekingem. Moskva rovněž zavedla daň na své vlastní zahraniční prodeje, aby pomohla zaplatit svou válku.

Čínská cla pro země s nejvyšším stupněm zvýhodnění, včetně Ruska, Mongolska, Jihoafrické republiky a USA, se vrátila k 6% sazbě na uhlí pro energetiku a teplárenství a 3% sazbě na koksovatelné uhlí používané ocelárnami. Čína má nadbytek energetického uhlí, ale obecně má nedostatek uhlí pro výrobu oceli, což by mělo pomoci omezit dopady poplatků na tento dovoz. Uhlí z ostatních zemí, které nemají preferenční status, bude zdaněno 20 procenty.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa