Čína obnoví cla na dovoz uhlí

Čína je největším světovým producentem a spotřebitelem uhlí. Foto: Imagio.cz

Čína po téměř deseti letech obnoví cla na dovoz uhlí. Cílem tohoto kroku je podpora domácích dolů. Nová cla v rozmezí od tří do šesti procent budou platná od 15. října a nejvíce se dotknou těžařů v Austrálii a Rusku, kteří patří mezi největší dovozce uhlí do Číny. Informaci přinesla ČTK. Čína je největším dovozcem uhlí na světě.

Zatím není jisté, zda cla budou mít dopad i na Indonésii, která je druhým největším dovozcem paliva do Číny. V dohodě o volném obchodu mezi Čínou a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) totiž Peking všem signatářským zemím slíbil nulová dovozní cla pro některé energetické zdroje.

Před rokem 2005 clo na dovoz veškerého uhlí, vyjma koksovatelného, činilo šest procent, poté Peking začal clo postupně snižovat a v roce 2007 ho zrušil. Clo na koksovatelné uhlí činilo tři procenta, v roce 2005 ho však Peking zrušil.

Čínské ministerstvo financí uvedlo, že dovozní clo na antracitové a koksovatelné uhlí se vrátí na tři procenta. Clo na nekoksovatelné uhlí bude činit šest procent. Dovozní clo pro brikety, palivo vyrobené z uhlí a další palivo bude činit pět procent.

Nejnovější snaha o omezení dovozu přichází po téměř roce intenzivního lobbování předních čínských těžařů. Ti se snaží odvrátit příliv levných dodávek, které zaplavily domácí trh a stáhly místní ceny nejníže za šest let. Čínský národní svaz uhlí vyzval Peking, aby jednal rychle a podpořil domácí sektor, ve kterém je již 70 procent dolů ztrátových a více než polovina firem v sektoru dluží mzdy.

V září Čína oznámila, že v rámci boje proti znečišťování ovzduší od roku 2015 zakáže dovoz a domácí prodej uhlí s vysokým obsahem popela a síry. Australské doly však toto rozhodnutí neovlivní, protože regulace se netýká elektráren. O obnovení dovozních cel na uhlí se spekulovalo již od konce minulého roku. Některé odborníky z odvětví však překvapila výše cel a množství druhů uhlí, kterých se clo dotkne.

Čína je největším světovým producentem a spotřebitelem uhlí. Loni dovezla 327,1 milionu tun uhlí. Dovoz měl na celkové spotřebě uhlí v zemi podíl deset procent.