Doba čtení:1 m, 21 s
Zvláštní čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua, který bude Čínu zastupovat na letošním klimatickém summitu COP28, uvedl, že kvůli nestálé povaze energie z obnovitelných zdrojů a nevyzrálosti klíčových technologií, například v oblasti skladování energie, se svět podle něj musí dál spoléhat na fosilní paliva, aby si zajistil hospodářský růst. Foto: wikipedia.org

Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl zvláštní čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tato paliva, která přispívají k oteplování klimatu, musejí i nadále hrát důležitou roli při zabezpečování globálních energetických potřeb. Informovala o tom agentura Reuters.

Je naprosto nerealistické zcela přestat využívat energii z fosilních paliv,“ prohlásil Sie, který bude Čínu zastupovat na letošním klimatickém summitu COP28. Kvůli nestálé povaze energie z obnovitelných zdrojů a nevyzrálosti klíčových technologií, například v oblasti skladování energie, se svět podle něj musí dál spoléhat na fosilní paliva, aby si zajistil hospodářský růst.

Čína schválila výstavbu obřího výkonu v uhlí

Čína je podle agentury Reuters největším spotřebitelem fosilních paliv na světě. Na klimatických rozhovorech v Glasgowě v roce 2021 stál Peking za prosazením úpravy konečné dohody tak, aby místo o „postupném ukončování“ využívání fosilních paliv hovořila pouze o jeho „postupném snižování“.

V centru letošních jednání na summitu COP28 bude stát zpráva OSN. Podle ní se podaří omezit růst teplot jen tehdy, pokud se ještě v tomto desetiletí emise CO2 sníží o dalších 20 gigatun a pokud planeta do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. Klimatičtí aktivisté doufají, že tato zpráva vytvoří politickou vůli stanovit jasné cíle pro konec používání ropy a uhlí.