Čína propustí přes milion horníků

Ministr Yin Weimin. Foto: gov.cn

Ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení Yin Weimin. Foto: gov.cn

Čína oznámila, že propustí téměř dva miliony zaměstnanců v sektoru uhlí a oceli. Na jejich přesun do jiných odvětví vytváří fond ve výši 100 miliard jüanů (zhruba 375 miliard korun).

V uhelném sektoru přijde o práci zhruba 1,3 milionu pracovníků, dalších 500 tisíc potom v ocelářském průmyslu. Časový rámec pro jejich propouštění zatím nebyl stanoven, řekl, podle serveru cityam.com, na tiskové konferenci Yin Weimin, ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení.

Čtěte také:
Čína v roce 2016 uzavře více než tisíc dolů
Číňané vyrobí méně koksu

Jedná se o přesídlení celkového počtu 1,8 milionu pracovníků. Tento úkol bude velmi obtížný, zvládneme ho,“ řekl Yin. Peking bude přidělovat 100 miliard jüanů více než dva roky. Přemístění pracovníků je součástí úsilí o řešení nadměrné kapacity některých průmyslových odvětví uprostřed zpomalujícího se růstu.

Peking již před týdnem oznámil, že hodlá v průběhu roku 2016 uzavřít více než tisíc uhelných dolů s celkovou kapacitou těžby 60 milionů tun ročně. Tento postup je součástí širšího plánu vlády na řešení převisu nabídky nad poptávkou uhlí, což oslabuje ceny v těžebním sektoru. Celkem chce Čína snížit produkci uhlí o 500 milionů tun během následujících tří až pěti let.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa