Čína prý dala znovu zelenou australskému uhlí

Austrálie bývala před zákazem druhým největším dodavatelem uhlí do Číny a představovala téměř 30 procent čínského dovozu uhlí, tedy více než 70 milionů tun. Foto: Pixabay.com

Čínské úřady údajně povolily třem ústřední vládou podporovaným energetickým společnostem a přednímu výrobci oceli obnovit dovoz uhlí z Austrálie. Částečné zmírnění zákazu dovozu uhlí je první od roku 2020, kdy Peking zavedl neoficiální zákaz obchodu s uhlím s Canberrou.

Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) si předvolala společnosti China Datang Corp, China Huaneng Group, China Energy Investment Corporation a China Baowu Steel Group, aby s nimi projednala obnovení dovozu uhlí z Austrálie, uvedli pro agenturu Reuters dva lidé obeznámení s touto záležitostí. Tyto firmy dostanou povolení nakupovat australské uhlí pouze pro vlastní potřebu, napsal server abc.net.au. NDRC ani zmíněné společnosti na žádost o komentář nereagovaly.

Obří solární a větrný park bude regulovat uhlí

Čína zavedla omezení na australské komodity včetně uhlí a vína před necelými dvěma lety poté, co se vztahy mezi Pekingem a Canberrou prudce zhoršily.

Austrálie bývala před zákazem druhým největším dodavatelem uhlí do Číny a představovala téměř 30 procent čínského dovozu uhlí, tedy více než 70 milionů tun.

Australské energetické uhlí se k 3. lednu obchodovalo za přibližně 198 australských dolarů za tunu na bázi free-on-board a odhaduje se, že při dodání do Číny se bude obchodovat za přibližně 1 150 jüanů (245 dolarů) za tunu.