Doba čtení:1 m, 23 s
Čína je zdaleka největším producentem skleníkových plynů na světě. Vypouští zhruba trojnásobek emisí než celá Evropská unie. Foto: pixabay.com

Čína do konce června spustí svůj dlouho očekávaný on-line systém obchodování s emisemi (ETS). Vyplývá to z prohlášení čínského ministerstva životního prostředí, uvedla agentura Reuters. Čína je největším producentem skleníkových plynů na světě. Celostátní systém obchodů byl opakovaně odložen, částečně kvůli obavám o přesnost a transparentnost údajů o emisích.

Prezident Si Ťin-pching dal tomuto systému prioritu a slíbil uhlíkovou neutralitu do roku 2060. Svého vrcholu by emise podle prezidenta měly dosáhnout v roce 2030.

Čtěte také:
Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Ministr životního prostředí Chuang Žun-čchiou při návštěvě provincie Chu-pej a města Šanghaj vyzval místní úředníky, aby co nejrychleji provedli úplné testování a implementaci systému obchodování, aby bylo možné zajistit, že on-line systém obchodování bude možné spustit do konce června letošního roku. Čína zřídila obchodní platformu pro národní ETS v Šanghaji a registrační platformu ve Wu-chanu v provincii Chu-pej.

Podle údajů společnosti Refinitiv celková hodnota globálních trhů s emisními povolenkami loni stoupla o 20 procent na rekordních 229 miliard eur (téměř šest bilionů Kč), a to z důvodu očekávaného zpřísnění emisních limitů. Hlavní podíl na tom měl systém obchodování s emisemi Evropské unie, který se na celkové hodnotě podílel téměř 90 procenty.

Systémy obchodování s emisemi, nebo také trhy s uhlíkem, jsou tržní nástroje určené k omezení emisí skleníkových plynů. Stanovují strop pro množství emisí, které země nebo firmy mohou vypustit. Pokud tyto limity překročí, mohou si koupit povolenky od jiných.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa