Komunistická Čína za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga ještě zesílila přísnou kontrolu nad sdílením informací s okolním světem. Země se v posledním roce stala ještě netransparentnější a týká se to i těžby a obchodování s uhlím.
V loňském roce, kdy se ceny uhlí v Číně zvyšovaly, přestali soukromí poskytovatelé cen komodit zveřejňovat denní údaje o čínských zásobách. Společnost Fenwei Digital Information Technology, která provozuje portál SXcoal.com s údaji o čínském uhelném průmyslu, vydala v prosinci loňského roku oznámení, že přestane sdílet některé údaje o cenách, aby „zabránila nesprávnému odhadu vývoje cen ze strany účastníků trhu“, napsal server info.cz.
OSN věští tragédii. Kvůli Číně
I další ostře sledované ukazatele poptávky po uhlí, jako jsou zásoby v čínských energetických společnostech, počínaje loňským létem zmizely. Nedostatek relevantních údajů se stal obzvláště problematickým letos na podzim, kdy prudký růst cen uhlí vyvolal energetickou krizi.
Jeden ze seniorních analytiků trhu s uhlím ze Singapuru uvedl, že rozsah energetické krize zaskočil obchodníky a pozorovatele právě kvůli nedostatku včasných informací o poptávce po uhlí a jeho využití.
„Čína byla vždy velkou černou skříňkou,“ říká Stephen Nagy, profesor politologie a mezinárodních studií na International Christian University v Tokiu. Upadající přístup k informacím podle něj ještě více ztěžuje cizincům chápání toho, co se v zemi děje, „a tato černá skříňka se stává ještě černější“.
Čína prý už nebude stavět uhelky v zahraničí
Informace z Číny jsou přitom mimořádně důležité jak z energetického, tak ekologického hlediska. Čína je největším světovým znečišťovatelem, v současnosti je odpovědná už za zhruba třetinu globálních emisí CO2. Čínský prezident před časem oznámil, že země bude směřovat k uhlíkové neutralitě v roce 2060. Minimálně do roku 2030 ale bude Čína své emise stále zvyšovat. Je evidentní, že toto zvýšení více než vymaže jakékoli úspory emisí, které s vynaložením obrovských nákladů realizují země Evropské unie včetně České republiky.