Doba čtení:1 m, 7 s
Čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že vrcholu v produkci emisí dosáhne země teprve v roce 2030. Foto: wikipedia.org

Čína poprvé v historii vypustila do vzduchu více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, jich podle studie institutu Rhodium Group z asijské země pocházelo 27 procent. Celá Evropská unie vypustila jen 6,5 procenta světových emisí.

Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. Na druhém místě se umístily Spojené státy americké, které byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent.

Čínský prezident Si Ťin-pching na podzim loňského roku ohlásil, že země usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Zároveň ale řekl, že vrcholu v produkci emisí dosáhne teprve v roce 2030. Následující desetiletí tedy bude pokračovat v dosavadním vzrůstajícím trendu znečišťování atmosféry.