Čínská vláda se chystá uzavřít celkem 4 300 malých nebo neefektivních dolů po celé zemi. Na pokrytí nákladů s tím spojených byla odsouhlasena částka 4,6 miliardy dolarů.
Krok je součástí čínské snahy snížit podíl uhlí v tamním energetickém mixu a zároveň i emise skleníkových plynů. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého, a to již od roku 2005, kdy předčila do té doby jasně první Spojené státy.
Čtěte také:
Čína vyrobí méně koksu
Uhelným statistikám vládne už 20 let Čína
Pekingská vláda již před časem oznámila ukončení provozu více než tisíce dolů v provinciích Kuej-čou, Yunnan, Heilongjiang a Jiangxi. Čína plánuje rovněž snížení produkce uhlí o 700 milionů tun za rok v příštích třech letech, kdy se také nebudou otvírat žádné nové doly.
V loňském roce tvořilo uhlí 64,4 procenta celkového energetického mixu v zemi, což je oproti roku 2014 pokles o 1,7 procenta. Cílem pro letošní rok je další snížení na 62,6 procenta.
O zhruba 3,5 procenta meziročně klesl rovněž objem těžby uhlí. V loňském roce se ho v Číně vytěžilo 3,68 miliardy tun. Podle státní tiskové agentury Xinhua zaměstnává uhelný sektor zhruba jeden milion pracovníků.
Čína je již od roku 1985 největším světovým producentem uhlí. Říše středu je také největším dovozcem uhlí na světě. Vyplývá to z informací Mezinárodní energetické agentury (IEA). Druhým největším těžařem na světě jsou Spojené státy, kde se loni vytěžilo 916 milionů tun uhlí. Následuje Indie a Austrálie a další uhelné velmoci jako Indonésie, Rusko, JAR, Německo nebo Polsko. České republice patří v žebříčku největších těžařů uhlí patnáctá příčka. Loni se v Česku vytěžilo téměř 47 milionů tun uhlí. Ve spotřebě hnědého uhlí patří Česku dokonce devátá příčka, loni se spotřebovalo 38,7 milionu tun hnědého uhlí. Těžba přitom za poslední tři roky klesá.
Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa