Čína zvýšila těžbu, ceny uhlí klesají

Dolaryauhl3-imagio

Uhlí v Evropě zlevnilo z 88,40 na 75,45 dolaru za tunu. Foto: imagio.cz

Ceny uhlí se ze svého letošního vrcholu propadly o 15 procent. Může za to také uvolnění těžby v Číně před nadcházející zimou.

Světové ceny uhlí dostoupaly na letošní vrchol den po oznámení amerických volebních výsledků. Od té doby ztratily patnáct procent. Uhlí v Evropě zlevnilo z 88,40 na 75,45 dolaru za tunu. I tak ale těžaři mohou být spokojení: od letošního únorového minima se uhlí prodává za dvojnásobnou cenu, uvedl server e15.cz.

Čtěte také:
Přechod na OZE vyjde Němce pekelně draho
Kdy nám zakážou žít?

Největší vliv na ceny černého energetického uhlí má Čína. V únoru omezila produkci v domácích černouhelných dolech o takřka 17 procent a spolehla se více na dovoz. Ceny začaly prudce růst. Jenže před nadcházející zimou si Číňané chtějí zajistit dostatek uhlí za lepší ceny. Proto vláda už v září povolila navýšit těžbu dolům s nejnovější těžební technologií. Na konci minulého týdne vyšší těžbu vláda rozšířila i na doly, které dodržují pracovní standardy. Opatření potrvá až do března.

Vyšší čínskou těžbu už zohlednily také komoditní burzy. Zatímco uhlí s dodáním v listopadu stojí na rotterdamské burze 86 dolarů za tunu, za březnové uhlí se platí 72,45 dolaru. Potvrzuje se tak dřívější opatrnost velkých světových těžařů, kteří příliš nevěřili, že raketový růst cen uhlí bude mít dlouhého trvání. Ke konci příštího roku nyní trhy vidí cenu uhlí blízko 60 dolarů za tunu. I to ale bude o 60 procent výše než letos v únoru.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Služební auto Koloděje
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr