Doba čtení:2 m, 2 s
Poptávka po vysoce kvalitním australském energetickém uhlí byla vyvolána potřebou Číny uspokojit zvýšenou spotřebu elektřiny v letním období. Foto: wikipedia.org

Dva měsíce po zrušení zákazu australského uhlí se čínský dovoz uhlí z Austrálie v červenci vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Čína tyto zákazy zavedla v roce 2020, ale 18. května letošního roku byly zrušeny. V tomto krátkém období došlo k pozoruhodnému nárůstu příchozích dodávek, přičemž Čína zvýšila rovněž nákupy ruského a indonéského uhlí.

Čínský dovoz australského uhlí se v minulém měsíci zvýšil na 6,31 milionu tun, což představuje výrazný nárůst oproti červnovým 4,83 milionu tun. Tyto údaje, které zveřejnila Generální celní správa, poukazují na nejvyšší dovoz z Austrálie za poslední tři roky. Z tohoto dovozu dodala Austrálie 6,15 milionu tun energetického uhlí pro elektrárny a 161 619 tun koksovatelného uhlí pro výrobu oceli, napsal server sharecafe.com.

Poptávka po vysoce kvalitním australském energetickém uhlí byla vyvolána potřebou Číny uspokojit zvýšenou spotřebu elektřiny v letním období, zejména v pobřežních oblastech, jako je Guangdong, kde dochází k prudkému nárůstu spotřeby klimatizace.

Celkový čínský dovoz uhlí zůstal v červenci blízko rekordní úrovně a dosáhl 39,26 milionu tun, což je jen o něco méně než červnových 39,87 milionu tun, ale výrazně nad průměrem 37 milionů tun za prvních sedm měsíců roku 2023.

Slovensko už je soběstačné ve výrobě elektřiny

Analytici předpokládají, že dovoz australského uhlí bude za předpokladu, že nedojde ke změně politiky, i nadále silný po celý rok. Tento trend podporují zdravé zisky z dovozu a snížená domácí produkce v důsledku přísných bezpečnostních kontrol v dolech.

Dovoz ruského uhlí se v červenci snížil na 8,99 mil. tun z rekordních 10,65 mil. tun v červnu. Na druhé straně dovoz z Mongolska, tvořený především koksovatelným uhlím, se oproti červnu zvýšil o 13 procent na 5,94 mil. tun.

I přes mírný pokles zůstal značný dovoz indonéského uhlí. V červenci dosáhl 15,83 mil. tun oproti 16,32 mil. tun v červnu.

Čínský dovoz uhlí za prvních sedm měsíců roku dosáhl 261,2 mil. tun, což je téměř dvojnásobek množství za stejné období roku 2022. Tento nárůst odráží nutnost dostatečných dodávek uhlí pro udržení provozu elektráren, zejména během horkého a vlhkého léta. Společnost S&P Global Commodity Insights v červnu předpokládala, že dovoz uhlí do Číny by mohl v roce 2023 dosáhnout rekordní výše 375 až 385 milionů tun.