Čínský důl zaplavila voda, pohřešují se horníci

náměstí nebeského klidu_compressed

V Číně jsou důlní neštěstí i přes zlepšení bezpečnostních podmínek poměrně častá. Ilustrační foto: morgueFile.com

Jedenáct čínských horníků je pohřešováno poté, co uhelný důl v severní části země zaplavila voda. V té době bylo pod zemí 67 mužů, z nich 56 se podařilo dostat na povrch. Informovala o tom agentura AP.

Neštěstí se stalo dnes časně ráno v provincii Šan-si. Čínský důlní průmysl patřil dlouhá léta mezi nejsmrtelnější na světě, ale v posledních letech se zlepšením bezpečnostních podmínek podařilo počet obětí snížit. I nadále jsou ale důlní neštěstí poměrně častá.

Čtěte také:
V Číně znovu umírali horníci
Plyn v čínském dole zabil 12 horníků

Čína již před časem oznámila, že hodlá v průběhu roku 2016 uzavřít více než tisíc uhelných dolů s celkovou kapacitou těžby 60 milionů tun ročně. Tento postup je součástí širšího plánu vlády na řešení převisu nabídky nad poptávkou uhlí, což oslabuje ceny v těžebním sektoru. Celkem chce Čína snížit produkci uhlí o 500 milionů tun během následujících tří až pěti let.

O práci tak přijdou dva miliony zaměstnanců v sektoru uhlí a oceli. V uhelném sektoru přijde o práci zhruba 1,3 milionu pracovníků, dalších 500 tisíc potom v ocelářském průmyslu. Časový rámec pro jejich propouštění zatím nebyl stanoven. Na jejich přesun do jiných odvětví vytváří fond ve výši 100 miliard jüanů (zhruba 375 miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Sto tisíc čínských horníků jde na dlažbu