Čistší vzduch díky miliardám

V mělnické elektrárně hořelo již podruhé za poslední měsíce. Foto: wikipedia.org

V teplárně Mělník začnou fungovat opatření za 1,6 miliardy korun. Foto: wikipedia.org

Teplárna Mělník bude vypouštět méně sloučenin síry. Začnou v ní fungovat nová opatření za 1,6 miliardy korun.

Na uskutečnění opatření získá provozovatel 400 milionů korun z evropských dotací. Úpravy budou rozdělené do dvou etap, hotovo má být v roce 2020. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. Teplárnu Mělník, největší v ČR, v rámci Skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Elektrárna bude díky úpravám splňovat i nové limity pro vypouštění škodlivin. „Do záměru projektu i do zadávací dokumentace byla vybrána jako nejvýhodnější výstavba dvou nových linek pracujících na principu technologie mokré vápencové vypírky,” uvedl technický ředitel společnosti Energotrans Martin Hora.

Loni začal v teplárně roční zkušební provoz zařízení pro snížení emisí oxidů dusíku a emisí tuhých znečišťujících látek. Zařízení stálo jednu miliardu korun, i na něj přispěly evropské dotace. Emise sloučenin dusíku tak mají klesnout zhruba o 370 tun za rok a emise pevných částic o více než 40 tun za rok. Znamená to snížení emisí oxidů dusíku o pětinu a emisí tuhých látek o 30 procent. Součástí opatření byla například úprava regulace procesu hoření nebo přesné dávkování paliva, ale i řada dalších.

Společnost Energotrans provozuje bývalou elektrárnu, nyní teplárnu Mělník I, která je součástí komplexu původně tří elektráren nazvaných společně Elektrárna Mělník. Elektrárna Mělník I je v provozu od konce padesátých let minulého století. Postupně byla několikrát opravena. Nyní v ní funguje šest kotlů, každý o výkonu 230 t/h páry a čtyři turbíny – dvě protitlaké a dvě kondenzační odběrové. Při plném výkonu je elektrárna schopna dodávat přes 240 MW výkonu v elektrické energii nebo 650 MW v tepelné energii.

Více než třicetikilometrový přivaděč vede teplo do Prahy včetně částí, jako jsou Jižní Město, Krč a Modřany. V hlavním městě teplárna zásobuje 220.000 domácností. V roce 2003 byla připojena otopná soustava Neratovic.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval