Doba čtení:1 m, 49 s
Podnikání skupiny innogy se soustřeďuje na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech.

Energetická skupina innogy loni v Česku navýšila svůj čistý zisk na 3,47 miliardy korun. Meziročně jde o zlepšení o více než 2,9 miliardy korun. Celkové tržby naopak poklesly meziročně asi o desetinu na 60,95 miliardy korun. Na tzv. windfall tax, tedy dani z neočekávaného zisku, skupina odvedla státu přes 3,4 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

Zisk skupiny innogy před zdaněním loni podle výroční zprávy činil 8,6 miliardy korun. O rok dříve to bylo 643 milionů korun.

Podle innogy se v hospodářských výsledcích odráží veškeré finanční efekty z posledních dvou let. „Hlavní příčinou výrazného nárůstu hospodářského výsledku za loňský rok jsou jednorázové účetní efekty z přecenění FX derivátů. Vzhledem k tomu, že energie nakupujeme na trzích v eurech a většině zákazníků prodáváme v korunách, uzavíráme finanční transakce na zajištění kurzového rizika. Přitom platí, že na konci každého roku je nutné zaúčtovat tržní hodnotu všech finančních derivátů. Zatímco za rok 2022 přecenění těchto derivátů znamenalo pro innogy významnou finanční ztrátu, za loňský rok jsme naopak realizovali vyšší zisk v podobné úrovni,“ uvedl mluvčí Pavel Grochál.

Levná a zelená elektřina pro investory? Kde vzít a nekrást?

Upozornil tak na to, že čistý zisk za rok 2022 byl výrazně pod průměrem standardních let a výsledek za rok 2023 je z tohoto důvodu naopak výrazně nad průměrem.

V roce 2023 innogy prodalo svým koncovým zákazníkům téměř 22,6 terawatthodiny (TWh) zemního plynu. Ve srovnání s rokem 2022 se prodej snížil o 0,04 procenta. Společnosti naopak vzrostly dodávky elektřiny, meziročně o devět procent na skoro 5,5 TWh. Přispěli k tomu hlavně noví zákazníci mezi velkoodběrateli.

Podnikání skupiny innogy se soustřeďuje na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech. Skupinu innogy v ČR tvoří aktuálně mimo jiné společnosti innogy Energie, innogy Zákaznické služby, innogy Energo a řídicí společnost innogy Česká republika. Majitelem skupiny innogy v ČR je od října 2020 maďarská energetická skupina MVM.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa