Doba čtení:1 m, 57 s
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Foto: ČSSD

Další člen vlády zavítá na Mostecko. Za horníky Severní energetické zítra zamíří ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Možná napoví, co vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) s regionem s nejvyšší nezaměstnaností v celé ČR, zamýšlí. Horníci chtějí stabilní práci. S průmyslovými zónami mají špatné zkušenosti a různé sociální fondy situaci také prý nevyřeší.

Marksová během své návštěvy zavítá na lom ČSA, kde bude diskutovat se zástupci odborů o sociálních dopadech na region při ukončení těžby a s vedením Severní energetické o principech řešení náhrad pro občany Horního Jiřetína. Lidé v Horním Jiřetíně dostali obálky s nabídkou minulý týden. Více zde.

Odboráři stále trvají na plném prolomení limitů na lomu ČSA. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) totiž tento týden oznámil, že chce ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA chce ale odložit až do roku 2020.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula požaduje, aby ministerstvo řešilo případné sociální dopady kvůli lomu ČSA. „Předpokládám, že také stát přijde s určitým návrhem, nabídkou, jak se vypořádat s případnými ztrátami pracovních příležitostí v tom nejbližším časovém období,“ uvedl Středula. „Principielně, ale stále stojíme na té stejné pozici. Limity na Dole ČSA prolomit a s těžbou pokračovat, protože to považujeme za strategickou záležitost,“ zdůraznil Sředula.

V souvislosti s projednáváním novely horního zákona se zvažovala otázka, zda dát 200 milionů korun na řešení sociálních problémů do fondu pro horníky. Peníze měly být použity na boj s nezaměstnaností v regionech v době, kdy bude těžba utlumena. S plánem ale nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dienstl: Raději mzdy pro horníky než fond

Podle předsedy OS PHGN Jana Sábela jsou poslední návrhy řešení prolomení limitů z dílny ministra Mládka sice trochu vstřícnější než dříve, ale stále nedostatečné. „Pokud se jedná o ČSA, tak polovičaté návrhy na částečné prolomení limitů nejsou řešením. Nespokojeni budou totiž všichni, zaměstnanci, odbory, těžaři i lidé z Horního Jiřetína,“ řekl webu sdružení hornických odborů Havířov (SOH) Sábel. Oddalování těžby může dokonce vyprovokovat vlastníky k zastavení dobývání uhlí a v budoucnu by se již nikdo k uhlí nedostal vzhledem k obrovským vstupním nákladům těžeb.

Čtěte: Fond pro horníky bez práce?

Rozsekne vláda limity až na podzim?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa