Doba čtení:1 m, 25 s
Těžní věže – Důl Karviná, lokalita Lazy. Foto: OKD

Slovenský miliardář Pavol Krúpa se pouští do spekulace s veřejně obchodovatelnou těžební společností NWR. Majoritní vlastník slovensko-české investiční skupiny Arca skupuje akcie a dluhopisy černouhelného těžaře se záměrem získat v něm vliv na jeho vedení. Napsaly Hospodářské noviny (HN).

Dravý investor Krúpa, který je známý kvůli nákupu třetinového balíku ve firmě Moravia Energo od bývalého premiéra Stanislava Grosse, deníku potvrdil, že se na NWR zaměřuje. „Ano, akcie NWR skupuji, ale nebudu to dál komentovat. Je to na začátku,“ uvedl Krúpa.

Jeho cílem je podle informací HN vybudovat ve firmě významný podíl a poté se z pozice aktivistického akcionáře na valné hromadě dožadovat odškodnění za údajné prohřešky managementu. Jaké, nechce Krúpa konkretizovat. Mohou se vztahovat například k loňské kapitálové restrukturalizaci, jejímž výsledkem bylo značné naředění hodnoty akcií a posílení vlivu věřitelů ve firmě.

Mohlo by vás zajímat: NWR vydělala přes 700 milionů

Bakala skončí v představenstvu NWR

Krúpa si chce v NWR vybudovat až pětiprocentní podíl, což by při stávající ceně 20 haléřů za akcii znamenalo investici zhruba 70 milionů korun. Na to, aby mohl společnost zažalovat, což je jeden z jím zvažovaných kroků, však velký akciový balík shromažďovat nepotřebuje. Kromě akcií skupuje i dluhopisy NWR. Ty by mohly v budoucím osudu firmy hrát větší roli, jelikož společnost je značně zadlužená a v případě insolvence jsou zájmy věřitelů těm akcionářským nadřazeny.

NWR, jehož čtvrtinovým vlastníkem je majitel podnikatel Zdeněk Bakala, se už čtvrtý rok potýká s poklesem cen energetického i koksovatelného uhlí. Těžař navzdory snižování nákladů hospodaří se ztrátou, a navíc ho už delší dobu trápí ubývání hotovosti na účtech.

Čtěte: Bude Polsko šancí pro české horníky?