Co způsobilo tragédii v Dole ČSM? Brzy se to dozvíme

K výbuchu v Dole ČSM ve Stonavě došlo k němu 20. prosince 2018. Při explozi metanu tehdy zahynulo 13 horníků a 10 dalších bylo zraněno. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Pravděpodobně už v lednu by mohly být zveřejněny závěry vyšetřování tragického výbuchu v Dole ČSM ve Stonavě. Došlo k němu před čtyřmi roky 20. prosince 2018. Při explozi metanu tehdy zahynulo 13 horníků a 10 dalších bylo zraněno.

Na výsledky vyšetřování čekají nejen pozůstalí, ale také všichni ostatní horníci, kteří v rizikovém prostředí pracují. Vyšetřování probíhá v rámci spolupráce společného česko-polského týmu. Jeho činnost komplikoval především covid, uvedla moravská regionální televize Polar.

Doufám, že 4 roky je dostačující doba, abychom poznali příčiny. Abychom třeba i nejenom se pokusili někoho potrestat, ale spíš abychom zabránili dalším nehodám a zabezpečili životy ostatních pracujících v dolech,” uvedla polská generální konzulka v Ostravě Izabella Lucyna Wollejko-Chwastowicz.

OKD bude těžit až do roku 2025

Podle místostarosty Stonavy Ondřeje Febera je nepravděpodobné, že za tragédii může lidská chyba. „Je to na orgánech, které šetří ty příčiny, báňská správa, policie. Musíme je nechat pracovat. Zřejmě to není tak jednoduché, jak se na začátku zdálo a jak se vsugerovalo, že za to může lidský faktor. Já si to nemyslím,” uvedl Feber.

Od vyšetřování se očekává stanovení, co bylo příčinou výbuchu metanu, zda se mu dalo předejít, nebo jestli za tragédii může nějaká konkrétní osoba.