ČSSD nestojí za horníky, zuří „táta Falbr“

Šéf Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr. Foto: commons.wikimedia.org

Sociální demokracie vždy stála za horníky, za premiéra Bohuslava Sobotky se to ale mění. Na jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) na to upozornil Richard Falbr, bývalý europoslanec, někdejší “táta odborů“ a dnes šéf Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Napsal server Parlamentní Listy.cz. Rada se zabývala také studií Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí o ukončení těžby uhlí na lomu ČSA.

Ze studie VÚHU mimo jiné vyplývá, že státní kasa přijde ročně o téměř tři miliardy na daních, pokud by skončila těžba uhlí za limity na lomu ČSA. Samotný výčet nezaměstnaných a sociální dopady v problematickém regionu ale nejsou jediným fatálním dopadem. “Vládě musí být jasné, že tady to nejde, jako když se zavře jedna fabrika, kde se zamknou dveře a stačí jeden noční hlídač. Zůstává tam 750 milionů tun nejkvalitnějšího evropského uhlí,“ uvedla předsedkyně HSRM Helena Veverková.

Falbr připomněl slib vlády, že do regionu přijede na zasedání vlády. “Padla informace, že to zasedání chystají v listopadu, to už by bylo ale po rozhodnutí v této věci,“ podotkl Falbr. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se totiž vyjadřoval, že rozhodnutí o prolomení limitů těžby padne do června.

Zástupci tripartity již jednali i s premiérem a zřejmě ne naposledy. “Názory z jeho úst jsou nyní takové, že jsme odcházeli s dost rozpačitými pocity,“ zmínil Falbr, jak se v poslední době pozadí problematiky jaksi mění. ČSSD byla většinu let pro pokračování těžby, ať už vzhledem k zachování zaměstnanosti v regionu s nejvyšším počtem lidí bez práce, tak s ohledem na téměř jisté zvýšení kriminality a prohloubení sociálních problémů.