Další pokuta pro ČEZ v Bulharsku

Ilustrační foto: Imagio.cz

Bulharský antimonopolní úřad dal pokuty místním distributorům energie vlastněným českými společnostmi ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. ČEZ má zaplatit v přepočtu 7,8 milionu korun a Energo-Pro zaplatí 2,3 milionu korun. Napsal server Týden.cz.

„Zatím jsme žádné oficiální rozhodnutí neobdrželi, nicméně jsme přesvědčeni, že jsme vždy postupovali dle platné legislativy,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že rozhodnutí vycházelo ze stížnosti telekomunikačních operátorů.

Podle bulharské Komise pro ochranu hospodářské soutěže distributoři energie stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě. Tím byla omezena konkurence, což pocítili i spotřebitelé.

„Majitel energetické infrastruktury musí v první řadě udržovat bezpečný technický stav sloupů a je pouze na jeho rozhodnutí, zda je využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny. V tomto případě ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil nezávislý certifikovaný ocenitel a jsou mimochodem výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno,“ dodala Půlpánová.

Také společnost Energo-Pro ve vyjádření popřela, že by pochybila. Třetí společnost EVN má zaplatit pokutu 6,2 milionu korun.

ČEZ i Energo-Pro mají opakovaně problémy s bulharskými úřady od roku 2013 a mimo jiné jim v Bulharsku hrozilo odebrání licence.

Naposledy vyměřil antimonopolní úřad společnosti ČEZ pokutu za zneužívání jejího postavení na trhu v květnu.

Letos v lednu také ČEZ musel ukončit provoz své uhelné elektrárny ve Varně.