Doba čtení:2 m, 36 s
Sběrači stop v akci aneb přes propast se dalo dostat jen po spadlém stromu. Foto: ČEZ

Týden plný nevšedních dobrodružství si v netradičním příměstském táboře si užila zhruba třicítka dětí, jejichž rodiče pracují ve Skupině ČEZ. Základnu tábora měly přímo v Elektrárně Tušimice, v níž poznávaly nejen vše, co se energetiky týče, ale věnovaly se i archeologii, historii a přírodě.

Týden zábavy a ponaučení pořádala pro děti či dokonce už vnoučata energetiků ve spolupráci s vedením elektrárny a odbory zájmové sdružení ARCHEOklub Kadaň manželů Šílových.

Čtěte také:
Ledvickou rozhlednu obohatily informační desky
Šnobr: Přebytek elektřiny brzy zmizí

„Příměstské tábory jsou ideálním způsobem, jak zabavit děti o prázdninách, hlavně pro ty rodiče, kteří si z nějakých důvodů nemohou vzít v daný termín klasickou dovolenou. Případně chtějí, aby jejich ratolesti poznaly i něco jiného, než je klasický letní tábor či rodinný pobyt někde u moře. Samozřejmě, že každý příměstský tábor má to své a je svým způsobem originální, ale na druhou stranu se jedná o klasiku. My jsme si usmysleli, že ten náš proběhne z větší části v elektrárně a bude tudíž určen dětem, jejichž rodiče v ní pracují,“ řekl Martin Šíl.

Den archeologie nastal pro všechny hned v pondělí. Děti se například dozvěděly, jak slavná je lokalita Tušimic mezi archeology a také si vyzkoušely nějaké archeologické a pravěké fígle. Štípaly kameny, učily se poznávat, z čeho pravěké věci jsou, stopovaly zvěř i si vyráběly pravěké přívěsky. Odpoledne se pak vydaly do divočiny, připomínající maďarskou pustu s „pohřebními mohylami“ dávných kočovníků. Respektive si vyšláply na jeden z rekultivovaných kopců oproti elektrárně, na kterém v rámci záchovného programu kriticky ohroženého motýla okáče metlicového spásají travnatý porost ovce a kozy.

„Úterý bylo dnem elektrárny jako takové. Prostřednictvím průvodců z místního návštěvnického a vzdělávacího centra se děti dozvěděly, že výroba elektrické energie není složitá. Jen když je jí zapotřebí hodně, tak musí být i vše strašně veliké,“ přiblížil Martin Šíl druhý den příměstského tábora v Elektrárně Tušimice, samozřejmě doplněný o různé soutěže a hrátky. Středa byla zasvěcena energii vlastního těla. Ve čtvrtek byl na programu výlet autobusem do Krušných hor, kde si účastníci tábora prohlédli největší větrnou farmu v republice. Následně všechny čekal oběd v hornickém Měděnci a pochopitelně i pěší výstup na vrch Mědník.

Program příměstského tábora, jež měl základnu v Elektrárně Tušimice se pochopitelně zamlouval nejen rodičům, ale i vedení elektrárny. „Myšlenka uspořádat příměstský tábor pro děti energetiků přímo v elektrárně mne oslovila hned od samého začátku. Program je zajímavý a hlavně smysluplný. Na děti dohlížejí podle mne zkušení táborníci s dlouholetou praxí, tedy manželé Martin a Jana Šílovi. Další vedoucí je v rámci své dovolené, to aby se mohla plně věnovat dětem, i naše koordinátorka BOZP Olga Pazderová. Během seznámení se s elektrárnou jsou jim k dispozici i průvodci z našeho infocentra. Rozumí se, že do samotného provozu se vzhledem ke svému nízkému věku ještě nepodívají. Nicméně i tak si myslím, že si u nás užijí zábavy více než dost. Být jejich současníkem, tak sám přemluvím rodiče, aby mne na takový tábor přihlásili,“ uzavřel Otakar Tuček, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.