
Státní podnik Diamo už nebude investovat do okolí jezera Milada na Ústecku. Část okolních pozemků chce bezúplatně převést na blízké obce a část jich chce prodat. Vedení krajského města Ústí nad Labem s postupem Diama nesouhlasí a chce, aby státní podnik dostál tomu, co v minulosti přislíbil.
Zatopený lom, někdejší hnědouhelný povrchový důl, je přístupný už devět let od roku 2015, ale dodnes kolem něj chybí zázemí pro rekreaci a turismus typu občerstvení nebo záchodů například. Vedení Ústí nad Labem proto žádá, aby Diamo infrastrukturu u jezera dobudovalo, uvedla Česká televize.
Diamo v minulosti vyhlásilo dokonce mezinárodní architektonickou soutěž na podobu okolí jezera. Loni představilo vizualizaci, která ukazuje, jak by všechno mohlo nebo mělo vypadat, ale kdo to zrealizuje, kdo vizi dotáhne, kdo stavby postaví, momentálně není jasné.
Část území by v budoucnu měla připadnout městu Ústí nad Labem. Zbylé části spadají pod tři menší obce. Těm se nelíbí, že by se na budoucí výstavbě měly finančně podílet. „To samozřejmě nikdo, žádné okolní obce na to nebudou mít svoje finanční prostředky. To je prostě úplně zbytečné o tom mluvit, takže to asi nepůjde,“ uvedla pro Českou televizi starosta Chabařovic Alena Vaněčková (ANO).
Jezero se začalo napouštět v roce 2001. Veřejnosti bylo otevřeno o 14 let později. S plochou 252 ha jde o třetí největší rekultivované jezero u nás.
Mnohem jednodušší bude situace v případě jezera, které má vzniknout na místě Lomu ČSA, kde teď těžba končí. Tamní pozemky koupili těžaři, podílejí se na rekultivaci a plánují v lokalitě třeba akvaponickou farmu či velkou solární elektrárnu. Část jezera bude rovněž sloužit k rekreaci.