Dienstl: Centrum by byla škoda zasypat

Jan Dienstl

Spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl je přesvedčen, že důl Centrum by nemusel definitivně skončit. Foto: Severní enrgetická

Důl Centrum na Mostecku by nemusel definitivně skončit. Myslí si to těžař a spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl. Podle něj by mohl poslední podpovrchový hnědouhelný důl fungovat jako přístup k hnědému uhlí poblíž velkolomu ČSA.

Z dolu Centrum, kde pracovalo více než 300 lidí, vyvezli v minulém týdnu havíři poslední vozík uhlí. Ani po téměř 130 letech by ale nemusel důl podle Jana Dienstla úplně skončit. Ministerstvo průmyslu bude o využití dolu s vlastníkem teprve jednat.

Určitě by byla škoda to zasypat a zavřít, protože je to velmi cenné důlní dílo, které umožňuje přístup hlubinnou metodou, k tomu obrovskému ložisku, který se prostě za dolem ČSA nachází,“ řekl Českému rozhlasu Dienstl.

Čtěte také:
VIDEO: Důl Centrum skončil
Uhlí končí, Most se vylidňuje

Na stejné téma bude na začátku května jednat na Mostecku i ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. V případě zachování dolu Centrum by se mělo z šachty těžit uhlí, které leží za limity těžby velkolomu Československé armády.

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně založila v letech 1888–1889 Anglo-rakouská banka se sídlem ve Vídni. Stala se také jeho první majitelkou. Hloubit jámu Centrum I tu začali koncem srpna 1888. O dva roky později důl poprvé změnil majitele. Koupila jej Severočeská uhelná společnost se sídlem v Mostě. Svého času se jednalo o vůbec nejmocnější těžařskou společnost v severozápadních Čechách.

V roce 1993 se stal důl Centrum součástí Mostecké uhelné společnosti. Útlum hornictví po roce 1989 se však dotkl i této hlubinné lokality. Z rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu byl v lednu 1996 zahájen útlum těžby. V červnu 2002 byl důl převeden společnosti Důl Kohinoor, která v té době již zajišťovala útlum na dole Kohinoor a lomu Ležáky. Zhruba od této doby se začíná mluvit o jeho uzavření. Původně měl být jeho provoz ukončen kolem roku 2007/2008, ale protože po zdejším uhlí byla stále poptávka, termín uzavření se stále posouval.

Nakonec důl Centrum zůstal jediným činným hlubinným hnědouhelným dolem v Čechách. V posledních letech nebyla těžba v tomto dole ekonomicky efektivní, byla však udržována hlavně kvůli cennému know-how, které chtěl jeho současný vlastník, společnost Severní energetická, využít pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA. V loňském roce byl zahájen zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou tzv. chodbicování.

Mohlo by vás zajímat:
Česká energetika v německých kleštích
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Němci krvavě platí za energetickou revoluci