Dinosauři v uhelném dolu v Utahu

Otisk stopy dinosaura. Foto: commons.wikimedia.org

Tisíce otisků dinosauřích stop jsou k  vidění na povrchu uhelného dolu v americkém státě Utah. Téměř stovku z nich podrobně prozkoumali vědci. Velikost stop se pohybuje od 28 centimetrů do 87,5 centimetru. Většina je tříprstá, pouze dvě jsou dvouprsté. Otisky z uhelných dolů jsou dobře známé ve středním Utahu a často bývají vystaveny před domy horníků nebo třeba před obchůdky s lívanci či hotdogy.

Otisky se vyskytují v důlních střešních plochách jako výstupky, které visí dolů ze střechy a někdy jsou až 30 centimetrů dlouhé. Většina stop je velmi široká s krátkými a tlustými prsty, dinosauři, kterým patřily, byli díky nim zřejmě dobře přizpůsobeni k chůzi po měkké rašelině.

Genetický materiál do této sbírky dodalo zřejmě 14 druhů dinosaurů. Otisky vytvořila zvířata, která kráčela po rašelinovém povrchu bažiny. Stopy, které dinosauři zanechali, byly během záplav naplněny bahnem, jemným nánosem a pískem.

Stopy dávných predátorů budí – stejně jako jejich majitelé – obavy dodnes. Některé z otisků se totiž na stropech důlních chodeb uvolňovaly a mohly spadnout. Horníkům tak hrozilo poměrně velké nebezpečí, obzvláště v případě těch otisků, jejichž váha dosahuje až 140 kg.