Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí

Katowice jsou jedním z center polského hornictví. Foto: wikipedia Umkatowice

Centrum těžby uhlí v Polsku se nachází v okolí Katowic. Foto: wikipedia Umkatowice

Od začátku letošního roku do konce září bylo do Polska importováno cca. 5,9 milionu tun uhlí, a to především z Ruska. Oproti stejnému období loňského roku se dovoz zvýšil o více než 200 tisíc tun.

Podle údajů z katowické Agentury pro rozvoj průmyslu (ARP) se v loňském roce objem dovozu uhlí do Polska propadl na 8,2 milionů tun, oproti 10,3 milionu tun v roce 2014 (pokles o 20 procent). V letošním roce by bilance měla být podobná jako loni, uvedl server nettg.pl.

Čtěte také:
Krúpa si stěžuje na státní podporu polským dolům
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Z letos doposud dovezených 5,9 milionu tun uhlí, bylo 4,3 milionu tun energetického uhlí (hlavně z Ruska – 3,6 milionu tun) a 1,6 milionu tun koksovatelného uhlí (hlavně z Austrálie – 1,1 milionu tun). Uhlí se dováží i z České republiky a Kolumbie.

Vývoz polského uhlí v prvních třech čtvrtletích letošního roku přesáhl 6,3 milionu tun (pokles o více než půl milionu tun proti stejnému období roku 2015), což znamená, že Polsko je v současné době znovu po několika letech čistým vývozcem této suroviny. V roce 2008 se poprvé do země přivezlo více uhlí, než polští producenti poslali do zahraničí. V minulém roce znovu, poprvé po osmi letech, byl vyšší objem exportu.

Polské ministerstvo energetiky již několik měsíců zkoumá možnost zavedení předpisů, které by omezily nebo zablokovaly dovoz ruského uhlí do Polska. Z Ruska proudí do Polska hlavně netříděné uhlí nízké kvality.

Mohlo by vás zajímat:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
V podzemí se skrývá fosilní prales