Doba čtení:2 m, 4 s
Z terminálu ve Wilhelmshavenu by měl první plyn do německé soustavy proudit od 22. prosince. Foto: wikipedia.org

Do dolnosaského Wilhelmshavenu dorazila včera loď Höegh Esperanza, která je plovoucím terminálem na zkapalněný zemní plyn (LNG). Slavnostní spuštění prvního zařízení na opětovné zplynování LNG v Německu je naplánováno na sobotu, kdy se ceremonie zúčastní mimo jiné kancléř Olaf Scholz a ministr průmyslu Robert Habeck.

Připlutí lodi provázely rozsáhlé bezpečnostní manévry, protože se policie obávala možných akcí klimatických aktivistů. Přístav proto hlídali policisté na břehu, na moři z policejních plavidel a nad místem rovněž kroužil policejní vrtulník. Veřejnoprávní stanice NDR uvedla, že k zásahu byla připravena i zvláštní policejní jednotka. S žádnými problémy se ale policisté nepotýkali.

Připlutí terminálu bylo posledním krokem k tomu, aby Německo mohlo začít přijímat tankery s LNG. Už v pondělí dělníci v Dolním Sasku dokončili takřka 30kilometrový plynovod, který propojuje přístaviště ve Wilhelmshavenu s německou plynovou soustavou.

Zhruba 300 metrů dlouhé speciální plavidlo Höegh Esperanza zkapalněnou energetickou surovinu dokáže nejen převést zpět do plynného skupenství, ale zároveň do Německa na své palubě přivezlo 170.000 kubických metrů LNG. Po sobotním zahájení provozu by měl první plyn do německé soustavy proudit od 22. prosince. S řádným fungováním pak společnost Uniper, která bude zařízení provozovat, počítá od poloviny ledna, kdy do přístavu připluje první tanker s LNG.

Přituhuje: Němci musejí plynem šetřit ještě víc

Dokončena byla také infrastruktura pro plovoucí terminál v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Terminál je prozatím ve Francii a jeho připlutí se očekává v lednu. Tento terminál společně se zařízením pro Wilhelmshaven si pronajala německá vláda, aby nahradila dodávky plynu z Ruska, které se v souvislosti s válkou na Ukrajině a následnými unijními sankcemi pro Moskvu prakticky zastavily.

Hotov je také terminál v severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltu, který je ale na rozdíl od zařízení ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu zcela soukromým projektem. Společnost Deutsche ReGas, která bude terminál LNG v Lubminu provozovat, nyní čeká na konečné povolení. Získat ho chtěla do 1. prosince, nyní předpokládá, že by se tak mohlo stát ještě do konce roku. Plovoucí terminál je již v regionu, na povolení vyčkává na nedaleké Rujáně, odkud později odpluje do Lubminu.

V Lubminu vedle soukromého projektu společnosti ReGas vznikne ještě další terminál na LNG, který bude v režii německé vlády. Ta si pronajala pět plovoucích terminálů, vedle zmíněného Lubminu, dolnosaského Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku vznikne jeden v dolnosaském Stade a ještě další ve Wilhelmshavenu.