Dohoda OKD se státem nejdřív v létě

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Nabídka nových vlastníků společnosti OKD vůči státu se podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) příliš nebude lišit od těch předešlých. Případná dohoda by reálně nevznikla dřív než v létě. Podobný časový horizont zmínil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dřívější majitel požadoval, aby vláda dala firmě 150 milionů eur (cca čtyři miliardy Kč) za to, že získá zaměstnání pro 5000 lidí na pět let. Novým vlastníkem NWR, která je majitele OKD, se po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. V NWR má nyní 60 procent hlasovacích práv.

Čtěte také:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Žádný důl OKD to ještě nemá spočítané

Nabídku od nových vlastníků ještě nemáme potvrzenou. Předpokládám ale, že nebude zásadně rozdílná. Přebírání vlivu ve společnosti neprobíhá ze dne na den,“ řekl na sjezdu hornických odborů Mládek. Připomněl, že současní většinoví majitelé mají podíl ve společnosti minimálně od restrukturalizace v roce 2014.

AHG požaduje podle Mládka nezávaznou dohodu se státem do konce března a do konce dubna závaznou dohodu. „Pokud to myslí vážně, tak reálně mluvíme tak o létu,“ dodal ministr. Mluvčí NWR Radek Němeček uvedl, že návrh dohody musí vzejít od nových vlastníků společnosti. Informaci o tom, že by byl už připraven, nemá.

Podle ministra financí Babiše se situace začala vyvíjet pozitivně a kontroverzní akcionáři z firmy odešli. „Čekáme, že přijdou nějaké další kroky. Pokud by se to povedlo do konce června, bylo by to velice dobré. Cíl je udržet těžbu a zaměstnanost,“ podotkl. V případě propouštění je stát připraven horníkům pomoci. „V tom máme s ministryní práce a ministrem průmyslu shodu,“ dodal.

Babiš zatím neřekl, zda by souhlasil s posunem dřívějšího odchodu horníků do penze na šest až sedm let, jak navrhli ministři Mládek a Marksová. Uvedl jen, že podporuje to, co schválila vláda, tedy odchod do penze o pět let dřív. Mládek by se měl příští týden kvůli OKD s Babišem sejít.

Mohlo by vás zajímat:
Sobotka napsal hornickým odborářům
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
Ministři nabídnou horníkům pomoc