Doly OKD na prodej nejsou

Důl Darkov. Foto: OKD

Bývalý spolumajitel dolů OKD miliardář Petr Otava popřel informace týdeníku Euro, který napsal, že se chce vrátit do těžebního byznysu a údajně hledá možnosti, za kterých by mohl koupit dva doly od ostravsko-karvinské těžební firmy OKD. Otava to sdělil serveru iUHLI.cz. Mluvčí OKD Marek Síbrt serveru iUHLI.cz v reakci sdělil, že firma prodej žádného ze svých dolů neplánuje a žádnou nabídku neobdržela.

Podle listu Euro mělo jít o Důl Darkov a ČSA. Byznysmenovi by se prý hodilo kvalitní uhlí pro jeho koksovnu, kterou Otavova společnost Metalimex koupila v roce 2013 od OKD za 2,5 miliardy korun.

Petr Otava byl spolumajitelem OKD od roku 1998, kdy získal spolu s dalšími manažery, Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou od státu majoritní podíl. V roce 2004 zprivatizovali zbývající podíl a následně celé OKD prodali společnosti RPG Industries, spoluvlastněné finančníkem Zdeňkem Bakalou. Otavův návrat do OKD bude ale velmi složitý.

Jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala v polovině března oznámil, že na dubnové valné hromadě odstoupí z představenstva společnosti NWR, která je největším středoevropským producentem černého uhlí. Valná hromada NWR se uskuteční 23. dubna. Na místo Bakaly nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana ze skupiny BXR.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v ČR. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí. Takové uhlí je vhodné jako palivo, lze ho využít pro koksování, v chemickém průmyslu a v mnoha dalších odvětvích.