Dostavba maďarské elektrárny nabírá zpoždění

Náklady na dostavbu elektrárny Paks mají činit zhruba 324 miliard korun. Foto: wikipedia.org Barna Rovács

Projekt ruské společnosti Rosatom na výstavbu dvou dalších reaktorů maďarské jaderné elektrárny Paks se nejméně o rok opozdí. Podle agentury Reuters to na tiskové konferenci oznámil ministr pověřený dostavbou této elektrárny János Süli.

Zahájení realizace projektu, jehož odhadované náklady činí 12,5 miliardy eur (324 miliard korun), se podle ministra posune o 22 měsíců kvůli regulačním překážkám Evropské unie. Maďarská vláda prý ale pracuje na zkrácení odkladu.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Rusko chce další elektrárnu na Krymu

Süli uvedl, že dva ruské reaktory VVER 1200 by mohly být uvedeny do provozu jeden v roce 2026 a druhý o rok později. To by bylo zpoždění o jeden rok proti termínu stanovenému v prezentaci projektu, s níž před dvěma lety přišla vláda.

Ministr rovněž řekl, že Rosatom přesto počítá s tím, že začátkem příštího roku začne stavba vedlejších objektů, a jakmile budou zajištěna všechna povolení, mohlo by budování reaktorů začít v roce 2020.

Süli upřesnil, že žádost o stavební povolení – původně plánovaná na konec letoška – bude podána v polovině příštího roku. Její schvalování by pak podle něj mohlo trvat 15 měsíců.

Rosatom podle Reuters zdržení dostavby potvrdil. Uvedl ale, že to není jeho vina. Ke změně časového harmonogramu došlo v důsledku prověřování projektu Evropskou komisí, sdělila společnost.

Elektrárna Paks byla uvedena do provozu v 80. letech. Nynější čtyři reaktory zajišťují zhruba polovinu maďarské výroby elektřiny. Dva nové reaktory mají vyrábět více elektřiny než stávající bloky, s jejichž odpojením se počítá v letech 2032 až 2037.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic