Doba čtení:2 m, 8 s
Firma Gurmán Sedlnice zaměstnávala třicet lidí, ročně zpracovala 80 tun masa a sázela na regionální uzeniny a výrobky. Foto: FB Gurmán Sedlnice

Tržby více než 40 milionů, třicítka lidí a zisk. Tak vypadala společnost Gurmán Sedlnice na Novojičínsku ještě v roce 2020. Firma ročně zpracovala 80 tun masa a sázela na regionální uzeniny a výrobky. Jenže pak ji začaly drtit drahé energie a levná polská konkurence. Skončila v konkurzu.

„Vážení zákazníci, s lítostí vám musíme oznámit, že firma Gurmán Sedlnice končí. Výroba masa a uzenin je energeticky nákladná. Bohužel ceny energií a to, že se kupní síla přesunula do Polska, nás donutilo ukončit činnost. Všechny nás to mrzí, protože jsme tuhle práci měli rádi a dělali to pro vás. Děkujeme vám za dlouholetou přízeň a přejeme hodně štěstí a zdraví v těchto nelehkých časech,“ citoval server Seznam Zprávy nedávný příspěvek z facebookových stránkách firmy.

V říjnu roku 2022 se ale společnost začala dostávat do skluzu s placením faktur za energie. „Nárůst byl extrémní a než se vláda rozhoupala a rozhodla se zastropovat, tak jsem si uvědomil, že to je za „pět minut dvanáct“. Pořád jsem ale bojoval a šetřil, kde to jen šlo,“ vysvětlil v rozhovoru pro SZ Byznys jednatel firmy Vilém Skalický s tím, že platby za energie vyrostly firmě o 160 procent.

Větší úspory energií ale v daném provozu nebyly reálné. „U nás to není tak úplně jednoduché. Musíme stále chladit, tepelně opracovávat a zase chladit. Takže elektřina, elektřina a plyn. Pořád dokola. Pořád ale byla šance to ustát,“ popsal Skalický.

Tip pro vládu: Osud tří milionů chudých Čechů

Právě v oboru zpracování masa hrají vysoké ceny energií důležitou roli. Podle šéfa Českého svazu zpracovatelů masa Karla Pilčíka se na ceně výrobku podílejí z osmi procent. Dříve to byla dvě procenta. „Je to velký problém, samozřejmě, že se to promítne do cen výrobku,“ upozornil Pilčík.

Firmy přitom čeká další zdražení v příštím roce. Návrh na zvýšení regulované části ceny elektřiny bude stát Třinecké železárny o 600 milionů korun ročně navíc, majitel textilní společnosti Juta, Jiří Hlavatý, si pro propočet napsal přímo do ČEZ. Za distribuci energií jeho firma zaplatí o 88 milionů – tedy 136 procent – víc než v letošním roce.

Kvůli cenám energií skončila například sklárna Cerva Bohemia z Uherskohradišťska s téměř 230letou historií. Před vysokými cenami varoval také Petr Havelka ze strojírenské společnosti Žďas nebo majitel Kofoly Jannis Samaras.

Vláda oznámila, že chce do poloviny prosince připravit řešení pro firmy z energeticky náročných odvětví, které by mělo zmírňovat dopady růstu cen energií.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa