Doba čtení:1 m, 55 s
Kvůli zdražujícímu plynu klesl čistý zisk brněnských tepláren o 95 procent. Foto: wikipedia.org Palička P.

Městská společnost Teplárny Brno v hospodářském roce končícím loni v září prodala méně tepla i elektřiny, její tržby ale vzrostly o více než 30 procent na 3,8 miliardy korun. Kvůli zdražujícímu plynu ale významně klesl čistý zisk společnosti, a to o 95 procent na 7,8 milionu korun, o rok dříve byl 174,8 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na internetových stránkách tepláren.

Jak ČTK řekl generální ředitel tepláren Petr Fajmon, teplárny po dohodě s městem původně naplánovaly ztrátu z prodeje tepla ve výši téměř 250 milionů korun. „Nechtěli jsme zvyšovat cenu tepla tak výrazně, od listopadu 2021 se zvýšila o 25 procent, proto jsme naplánovali ztrátu. Díky prodeji elektřiny a podpůrných služeb jsme dosáhli kladného zisku,“ uvedl Fajmon.

Od října 2021 do konce září 2022 dodaly teplárny zákazníkům 3,53 gigajoulu tepla, což bylo meziročně asi o šest procent méně. Elektřiny dodaly teplárny o necelá tři procenta méně, a to 502.277 megawatthodin. Tržby z prodeje elektřiny a podpůrných služeb ale stouply meziročně o 76 procent a tržby z prodeje tepla o 13 procent.

Kde na to všechno vezmeme?

Konečný výsledek hospodaření tepláren ovlivnily zejména náklady na nákup zemního plynu, z něhož teplárny vyrábějí 80 procent tepla. V meziročním srovnání náklady na nákup plynu stouply o 122 procent. „Ceny zemního plynu, který je základním palivem Tepláren Brno pro výrobu tepla a elektřiny, dosahovaly v průběhu fiskálního roku i hodnot přesahujících 200 eur za megawatthodinu, což je ve srovnání s cenami obvyklými v minulých obdobích až desetinásobek,“ uvedlo představenstvo společnosti ve výroční zprávě.

Teplárnám se podařilo rozložit nákupy zemního plynu do delšího období a průměrná nákupní cena se tak udržela pod 50 eury za megawatthodinu, i tak ale byla v meziročním srovnání dvojnásobná.

Rostoucích cen energií ale teplárny také využily při prodeji vlastní elektřiny. „Společnost maximalizovala své prodeje na denním trhu, a tím zásadně tlumila dopady zvýšených nákladů na zemní plyn. Bez těchto efektů by společnost nebyla schopna dosáhnout provozního zisku a současně udržet prodejní cenu tepla pro zákazníky Tepláren Brno na přijatelné úrovni,“ uvedlo představenstvo ve zprávě. Zároveň upozornilo, že dopad energetické krize bude patrný až v současném fiskálním roce.