Doba čtení:1 m, 40 s
Finančník Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Slovenský finančník Pavol Krúpa chystá žaloby na vedení těžební společnosti OKD i na podnikatele Zdeňka Bakalu. Podle něj v projektu OKD došlo k řadě pochybení, napsal server iDNES.cz.

„Naše podnikání spočívá v získávání příležitostí. Hledáme pochybení, na které chceme upozornit a na základě toho získat určitou hodnotu,“ řekl deníku Krúpa. Já tomu rozhodně neříkám vydírání. Bakala to tak možná vnímá a s ním i někteří politici. Já ale nikdy nejdu do projektu, abych bojoval s někým, ale abych bojoval za něco. Tady je odpověď jednoznačná. Bojujeme za práva akcionářů,“ dodal.

Naše podnikání spočívá v získávání příležitostí

Uvedení akcií těžební společnosti NWR, která OKD vlastní, bylo podle Krúpy prezentováno na základě nereálných a nadhodnocených informací a samotné řízení projektu provází řada pochybností. Dalším bodem jsou samozřejmě byty. „Právě analyzujeme právní postup. Myslím, že zde navíc došlo k poškození tržního prostředí. Princip, když někdo získal podíl společnosti za 4,5 miliardy a celá společnost tak byla ohodnocena na asi 9,8 miliardy, aby jí následně společnost EY ohodnotila na 52 miliard, to je něco, co by se nestalo snad ani v Rusku či na Ukrajině,“ míní Krúpa.

Mohlo by vás zajímat: Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

Slovenský finančník chce ukázat, že firma OKD měla problémy už v době, kdy cena uhlí byla stabilní. Podle něj navíc každý ví, že uhlí je cyklický byznys, stejně jako všechny komodity. Proto se měly kumulovat rezervy. Firma žádné rezervy netvořila. Kdyby dnes měla firma pár miliard v rezervách, asi by to z ní nedělalo zázračný projekt, ale určitě by měla prostor některé dopady řešit jinak. „A právě to chceme dokázat,“ uvedl finančník, který do akcií těžební firmy investoval asi 25 milionů.

Krúpa je majitelem investiční skupiny Arca Capital. V minulosti stál u několika kontroverzních obchodů. Od Stanislava Grosse odkoupil akcie Moravia Energo, ze skupiny firem Tomáše Pitra zase získal společnost Marila Balírny.

Mohlo by vás zajímat:
Babišovy tajné plány okolo OKD

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa