Duben byl nejbezpečnější měsíc v historii OKD

Od ledna do dubna 2017 bylo v revíru zaznamenáno osmačtyřicet registrovaných úrazů. Foto: OKD

Dubnová mimořádná bezpečnostní kampaň v OKD s heslem „Pracuj bezpečně, doma tě čekají!“ přinesla historické výsledky. Duben se stal nejbezpečnějším měsícem v historii firmy.

Vůbec poprvé bylo v revíru zaznamenáno za jediný měsíc pouze sedmnáct evidovaných, a z toho pět registrovaných, pracovních úrazů! „Ve srovnání s předchozím rokem výsledek čtvrtého měsíce výrazným způsobem ovlivnil také výsledky úrazovosti roku letošního. S úrazovou četností jsme se dostali na hodnotu 7,64, což bylo méně než za celý loňský rok s hodnotou 8,66. Tento ukazatel v sobě zahrnuje totiž kromě počtu úrazů i počet odpracovaných směn a je tedy nejobjektivnější,“ vysvětlil Měsíčníku Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček.

Čtěte také:
Krúpa chystá ve Švýcarsku demonstraci horníků OKD
Dolejš: V OKD hrozí znárodňování ztrát

Dubnová bezpečnostní kampaň, jak připomenul, byla vyhlášena v souvislosti se zhoršujícím se trendem úrazovosti, a zejména únorovým smrtelným úrazem v DZ 2. Týkala se celého OKD, důlních i povrchových pracovišť a provozů. „Cílem bylo zvrátit nepříznivý vývoj v oblasti bezpečnosti. Za tímto účelem se na všech závodech konaly mimořádné aktivy BOZP, jejichž úkolem bylo seznámení s vývojem úrazovosti, principy kampaně i jejími motivačními prvky,“ upřesnil Zajíček. Dostat se za celé OKD pod deset registrovaných úrazů za měsíc je podle něj vždy skvělým výsledkem. „Vždyť v celé historii firmy se to podařilo teprve po šesté. Do letošního dubna byl nejlepším měsícem květen předloňského roku se sedmi registrovanými úrazy,“ poznamenal vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Od ledna do dubna 2017 bylo v revíru zaznamenáno osmačtyřicet registrovaných úrazů. Z nich připadalo šestnáct (33 % z celkového počtu, vloni za stejné období 30 %) na pády nebo uklouznutí při chůzi, přecházení či nastupování. Deset (21 %, vloni 16 %) se stalo po přiražení, zasažení, nebo naražení v důsledku manipulace s břemeny. A zbývajících osm (17 %, vloni 22 %) způsobilo zasažení padající horninou. „I přes dubnové výsledky zůstáváme, vzhledem ke zkušenostem a také respektu k náročné a rizikové hornické práci, nohama stále při zemi. V systematické práci v oblasti bezpečnosti práce budeme rozhodně dále pokračovat,“ uvedl Zajíček s tím, že motivační částí kampaně BOZP byly také soutěže kolektivů z důlních a povrchových pracovišť i mimořádné odměny za bezpečně odváděnou práci.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží