Doba čtení:1 m, 51 s
Nedotknutelnost bezletového pásma nad oběma elektrárnami zajišťuje vojenské letectvo. V obou jaderných elektrárnách sídlí také speciální jednotky policie. Foto: pixabay.com

V jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nechala firma ČEZ nainstalovat nový laserový systém, který chrání prostor vybraných budov proti dronům a jiným hrozbám přicházejícím ze vzduchu. Dokáže rozlišit například ptáka od uměle vyrobeného objektu.

Nedotknutelnost bezletového pásma nad oběma elektrárnami zajišťuje vojenské letectvo. „Je to evoluce,“ řekl ředitel Útvaru ochrana skupiny ČEZ Daniel Rous k nynějšímu k posílení ochrany Dukovan. Uvedl, že elektrárna je od začátku zabezpečená tak, jak jí to ukládá zákon, ale systém ochrany se vyvíjí, stejně jako hrozby a technologie. Celková obnova ochranného systému Dukovan zhruba za miliardu korun začala přibližně před třemi lety. „Tento laserový systém je v zásadě špičkou toho velikého ledovce, který se jmenuje technický systém fyzické ochrany Jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl.

Čtěte také:
Bezpečnostní hrozby při dostavbě Dukovan
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Podobně jako drony nemusely jaderné elektrárny před deseti lety řešit ani kybernetickou bezpečnost. „Dneska podle nového atomového zákona už je i problematika počítačové bezpečnosti nedílnou součástí zabezpečení jaderného zařízení,“ uvedl Rous.

Drony podle Rouse zatím nad českými jadernými elektrárnami zaznamenané nebyly, doba se podle něj ale mění. Uvedl, že v případě válečných konfliktů jsou už útoky ze vzduchu pomocí dronů poměrně časté. „My samozřejmě ten trend sledujeme. Vzdušný prostor jaderných elektráren je pro nás natolik důležitý, že jsme považovali za vhodné využít tu nejšpičkovější techniku, která je dneska k dispozici,“ řekl.

Systém od firmy Tacticaware využívá detektory, které se používají v automobilovém průmyslu. Jsou to otáčivá zařízení vystřelující velké množství paprsků pod různými úhly. „Sbírají informace o prostoru kolem sebe s přesností na dva až tři centimetry,“ řekl Martin Vojtek z firmy k fungování zařízení.

V obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie. „V případě reálného narušení by to byla právě policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů je v provozu od roku 1985. V noci na dnešek tam skončila dvouměsíční odstávka druhého bloku. Elektřinu teď vyrábí tři bloky Dukovan. První blok elektrárny je odstavený od 13. listopadu do konce roku.