Dukovany a Temelín překonaly denní rekord

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 TWh elektřiny, pokryly tak přes třetinu výroby v Česku. Temelín minulý rok dodal 15,75 TWh a Dukovany 14,30 TWh elektřiny. Ilustrační foto JE Temelín. Foto: ČEZ

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly 12. listopadu v součtu zatím nejvíc elektřiny za den ve své historii. Vyrobily 100.842 megawatthodin (MWh) elektrického proudu, což podle společnosti ČEZ odpovídá spotřebě přibližně 30 000 českých domácností. Letošní roční výroba těchto dvou elektráren by podle očekávání firmy měla být stejná nebo vyšší než v minulém roce, kdy mírně překonala 30 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Aktuálně se začínají projevovat investice a vylepšení, které jsme provedli v obou jaderných elektrárnách v posledních letech. I díky tomu jsme od spuštění obou elektráren zvedli instalovaný výkon v jádru o 568 megawattů,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Obě jaderné elektrárny mají nyní dohromady instalovaný výkon zhruba 4300 megawattů. K listopadovému dennímu rekordu podle firmy elektrárnám pomohlo také chladnější počasí s teplotou pod deseti stupni Celsia, které jaderným zdrojům vyhovuje. V provozu bylo 12. listopadu všech šest bloků Dukovan a Temelína.

Čtěte také:
Westinghouse za miliardy zmodernizuje Temelín
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Dukovanská elektrárna přispěla k nejvyšší denní výrobě skoro 48.000 MWh. „Maximálního výkonu, tedy výroby elektrické energie 2020 MW, dosahujeme vždy v období únor až duben a říjen až prosinec. Důvodem je dosažení ideální teploty vody v chladicích věžích,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Při mrazech už musí energetici provádět opatření, která chladicí věže chrání. Částečně zvyšují teplotu chladicí vody a tím i vlastní spotřebu elektřiny.

V těchto dnech klesá teplota chladicí vody mezi chladicími věžemi a kondenzátory k 13 stupňům Celsia, což je optimální,“ doplnil ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 TWh elektřiny, pokryly tak přes třetinu výroby v Česku. Temelín minulý rok dodal 15,75 TWh a Dukovany 14,30 TWh elektřiny. Od začátku letoška vyrobila temelínská elektrárna 13,9 TWh elektrického proudu, dodávky Dukovan zatím převýšily 13,5 TWh.

Čtyři bloky elektrárny Dukovany byly uvedené do provozu v letech 1985 až 1987, elektrárnu Temelín spustil ČEZ v prosinci 2000.