Dukovany budou mít supersimulátor za 100 milionů

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín mají pro výcvik personálu každá svůj simulátor, který je přesnou kopií blokových dozoren. Ilustrační foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany bude mít do dvou let jeden z nejmodernějších výcvikových trenažérů a displejových simulátorů ve světě. Jde o pracoviště používané pro výcvik personálu i při ověřování zvažovaných změn technologie. Modernizace vyjde na 100 milionů korun. 

Simulátor neslouží pouze k výcviku a tréninku operátorů a obslužného personálu, ale často a efektivně jej používáme i při ověřování zvažovaných změn technologie,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Funkčnost navrhovaného řešení je tak podle ředitele možné ověřit ještě před jeho projektováním.

Čtěte také:
ČEZ podepíše se státem smlouvy o Dukovanech
Senátní výbor odmítá Rusy a Číňany při dostavbě Dukovan

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín mají pro výcvik personálu každá svůj simulátor, který je přesnou kopií blokových dozoren. V Dukovanech byl trenažér zprovozněn v roce 2000. Výcviku se na něm ročně účastní okolo 100 pracovníků, rozsah výcviku stanovuje atomový zákon.

Práce na modernizaci dukovanského trenažéru už začaly. Výcvik pracovníků bude zatím podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka umožňovat v původním rozsahu. V nové podobě by ho mohli operátoři poprvé naostro vyzkoušet ve druhé polovině roku 2022.

Vzhled trenažéru se podle firmy ČEZ na první pohled nezmění. Nový software ale umožní detailnější a věrohodnější simulaci procesů v reálném čase. Bude při ní možné využít matematické rovnice, které vyžadují vysoký výpočetní výkon počítačů.

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů mají čtyři jaderné bloky, které byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Zástupci elektrárny v červnu uvedli, že firma ČEZ předpokládá investice za 55 miliard Kč, aby tyto bloky udržela v provozu ještě 25 až 27 let. ČEZ zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan.