Dukovany vyrobily nejméně elektřiny od roku 1988

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Rozsáhlé odstávky čekají elektrárnu Dukovany i v letošním roce. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany dodala na minulý rok do sítě 11,954 terawatthodiny (TWh) elektřiny, v porovnání s rokem 2015 její výroba klesla o 5,1 procenta. Loňská výroba Dukovan byla nejnižší od roku 1988.

Elektrárnu loni druhým rokem brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz elektrárny. Rozsáhlé odstávky přitom čekají elektrárnu i v letošním roce.

Čtěte také:
ČEZ žaluje Škodu JS kvůli potrubí v Dukovanech
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

Kvůli některým modernizačním akcím budou letos zastaveny i dva bloky současně. První letošní odstávka v Dukovanech začne 21. ledna, kdy energetici kvůli výměně části jaderného paliva zastaví první blok. Výkon tohoto bloku je nyní na 95 procentech. Zkraje nového roku dodávají elektřinu tři ze čtyř dukovanských bloků. Reaktorový blok číslo dvě je odstaven od loňského 16. září. Mimo provoz bude 180 dní, tedy do poloviny letošního března. Firma ČEZ u něj spojila do jednoho termínu odstávky pro letošek a pro minulý rok. Jde o jeden z bloků, u nichž potřebuje v tomto roce získat nové povolení provozu.

Rok 2017 bude posledním rokem, kdy budou zejména díky rozsáhlým kontrolám, testům a zkouškám bloků na další dlouhodobý provoz probíhat několikaměsíční odstávky bloků,” uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Společnost ČEZ potřebuje v tomto roce získat od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení provozu pro tři ze svých čtyř bloků. Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů, pokrývají zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Všechny bloky jsou v provozu od roku 1987. Nejvíc elektřiny zatím Dukovany vyprodukovaly v roce 2013, a to 15,68 TWh.

Problémy měla i jaderná elektrárna Temelín, která loni vyrobila 12,1 terawatthodiny elektřiny (TWh), téměř o dvě TWh méně než o rok dříve. Na poklesu se rovněž podepsaly dlouhé odstávky. Na druhém bloku trvaly tři měsíce a první blok nevyráběl elektřinu ještě o měsíc déle.

Podle analytiků kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách energetická společnost ČEZ přišla zhruba o pět miliard korun na provozním zisku. ČEZ se k těmto hospodářským údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků. Výsledky za rok 2016 zveřejní v březnu.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu