Důl Centrum čekají poslední týdny těžby

Důl Centrum. Foto: zdarbuh.cz

Těžební ruch v dole Centrum již brzy utichne. Foto: zdarbuh.cz

Z posledního hlubinného hnědouhelného dolu v Česku vyjede poslední vůz s uhlím na začátku dubna. Důl Centrum na Mostecku, který zaměstnával 320 lidí, bude definitivně uzavřen.

Ústecký kraj pro horníky žádá od vlády kompenzace. Peníze chce na předčasné odchody havířů do důchodu. „Životnost dolu Centrum skončila už před lety, my jsme ji uměle udržovali, abychom zachránili know-how. Vzhledem k tomu, že vláda v říjnu fakticky rozhodla o nepokračování těžby na dole ČSA, ani projekt Centrum se nemůže dál rozvíjet,“ řekla mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

Čtěte také:
Mládek nechce odepsat uhlí, ekologové tlačí
Mládek rozzuřil horníky, projde jen Bílina

Na začátku dubna tak vyjede z dolu poslední uhlí. Část lidí už dostala výpověď. „Snažíme se jim pomoci v rámci naší skupiny i u dodavatelů, prvních deset lidí se nám podařilo ještě umístit, dál uvidíme,“ řekla mluvčí a dodala, že těžaři čekají na konkrétní stanoviska vlády.

Ta na konci října na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem rozhodla o prolomení limitů u dolu Bílina, u dalšího hnědouhelného dolu ČSA ale limity zachovala. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti.

V Ústeckém kraji je teď na výjezdním zasedání výbor pro sociální politiku Sněmovny, který se zabývá mimo jiné právě situací na Mostecku. „Zkusíme zatlačit na vládu, aby se ke svému rozhodnutí vrátila,“ uvedl člen výboru Adolf Beznoska (ODS).

Krajský radní Martin Klika (ČSSD) řekl, že se samospráva snaží zajistit pro havíře kompenzace. „Dopad bude mít propouštění na celý region, protože se třeba sníží spotřeba, zvýší nezaměstnanost, ale my musíme nyní hlavně řešit propouštěné lidi,“ uvedl. Nezaměstnanost v Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší v republice a samotný okres Most je na čele žebříčku v míře nezaměstnanosti, v únoru byla 11,5 procenta.

Pro prolomení limitů u dolu ČSA se politici nerozhodli i kvůli tomu, že by v místě bylo nutné bourat domy. Krajští politici však požadovali prolomení limitů i u tohoto lomu.

Útlum těžby už začal i na dole ČSA. Dva technologické celky těžaři odstavili. „Těžba skončí pravděpodobně v roce 2022, pak jsme se zákona povinni začít rekultivovat,“ uvedla Sáričková. V lomu pracuje kolem 2000 lidí ze Severní energetické, dceřiných a dodavatelských firem.

Mohlo by vás zajímat:
Česká energetika v německých kleštích
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Němci krvavě platí za energetickou revoluci