Důl Hatfield bojuje o přežití

Důl Hatfield.

Důl Hatfield nedaleko Doncasteru v Anglii. Foto: Dailymail.co

Jeden ze tří posledních hlubinných dolů ve Velké Británii bojuje o přežití. Uzavření dolu Hatfield nedaleko Doncasteru by znamenalo konec hlubinné těžby uhlí v zemi. Hatfield bojuje s tvrdou konkurencí, musí čelit levnému uhlí ze zahraničí. Do konce letošního roku má přesvědčit energetické společnosti, včetně britské Drax a francouzské EDF, platit za uhlí více, než je tržní cena. Na svých webových stránkách to napsal Sunday Times.

Pokud zákazníci dolu plány, které by je vyšly na zhruba osm milionů liber ročně navíc, odmítnou, bude šachta pravděpodobně uzavřena v polovině roku 2016. O práci by tak přišlo asi 440 zaměstnanců. Černé uhlí je ve Velké Británii nadále významným zdrojem pro výrobu elektřiny, pochází z něho 40 procent výroby energie.

V Británii nyní fungují tři hlubinné doly, kromě dolu Hatfield to jsou doly Kellingley v hrabství Severní Yorkshire a Thoresby v Nottinghamshire. Oba doly, které patří společnosti UK Coal, by ale měly být uzavřeny v roce 2015, postihl je klesající vývoj cen na světovém trhu s uhlím. Ceny částečně klesly kvůli těžbě břidlicového plynu ve Spojených státech.