Důl Hatfield definitivně končí

Důl Hatfield. Foto: Alan Murray-Rust, wikimedia

Jeden ze tří posledních hlubinných dolů ve Velké Británii definitivně končí, důl Hatfield bude uzavřen. O práci přijde 430 horníků. Původně měl být důl, který leží nedaleko Doncasteru v hrabství Jižní Yorkshire, uzavřen v létě 2016, proces se ale neočekávaně urychlil. Informaci přinesl server bbc.com.

„Nemůžeme najít trh pro uhlí, proto nemá cenu dál těžit,“ řekl mluvčí dolu Micheal O’Sullivan. Provoz dolu zajišťovali od roku 2013 prostřednictvím trustu jeho zaměstnanci.

Mluvčí uvedl, že zaměstnanci se o uzavření dozvěděli v pondělí večer. Zároveň potvrdil, že je dostatek financí na uhrazení všech smluvních závazků horníkům a zdůraznil, že konec těžby v žádném případě nesouvisí s nedostatkem pracovní síly nebo managementu.

Další těžbu uhlí až do srpna 2016 přitom ještě v květnu podpořila vláda, když dolu Hatfield poskytla státní dotaci ve výši 20 milionů liber, v přepočtu asi 767 milionů Kč. Loni na podzim důl získal čtyři miliony liber (asi 153 milionů Kč) od Hornického odborového svazu.

Podle O´Sullivena uhelný sektor bezprecedentně ovlivnily vnější faktory, nízké ceny uhlí, přechod na obnovitelné zdroje energie a také velké zásoby uhlí. Podle BBC má zásyp na důlních šachtách začít dnes.

V Británii fungují ještě dva hlubinné doly – Kellingley v hrabství Severní Yorkshire a Thoresby v Nottinghamshire. Oba doly by měly skončit letos.

Čtěte: UK Coal oddálila uzavření dvou dolů

Odbory poskytly úvěr pro těžbu uhlí v Británii