Doba čtení:2 m, 5 s
Předseda představenstva ČEPS Martin Durčák upozornil, že zásadní je, aby byl odchod od uhlí řízený. Foto: iUHLI

„Pro nás je zásadní, aby byl odchod od uhlí řízený a aby nedošlo k živelnému vypnutí uhelných elektráren v krátkém časovém úseku,“ uvedl v rozhovoru pro HN předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

„Se scénářem odchodu od uhlí pracujeme v našich výpočtech dlouhodobě a možná rizika jsme identifikovali už v roce 2019, kdy došlo k nárůstu cen emisních povolenek. Při srovnání marže uhelných elektráren, tedy rozdílu mezi cenou elektřiny na denním trhu a cenou povolenky, se ukázalo, že ziskovost uhelných elektráren klesá. Naší povinností je připravit se na možné scénáře vývoje energetického mixu tak, abychom byli schopni soustavu bezpečně uřídit,“ vysvětlil Durčák s tím, že za uhlí momentálně náhradu nemáme.

„ČEZ nové paroplynové zdroje jako náhradu za uhlí připravuje. Přesto stále není jisté, že se opravdu postaví,“ upozornil šéf ČEPS, podle nějž do budoucna nemůžeme vyloučit přechodné situace, kdy se v určitých hodinách a opravdu výjimečně může stát, že k nerovnováze dojde.

Dvořák: Evropě hrozí závislost na Číně

„Musím však zdůraznit, že pravděpodobnost, že se to stane, je velice malá. Navíc se na to připravujeme. Do budoucna se bude využívat například řízení na straně spotřeby (tzv. demand side response), kdy budou zákazníci schopni snížit svou spotřebu za úplatu tak, že třeba přesunou výrobu z doby, kdy je vysoká spotřeba, na období pozdější. Bavíme se o stovkách megawattů, které by mohly být pro tento takzvaný peak shaving k dispozici. A to by mohlo stačit,“ uvedl Durčák.

Ten upozornil i na omezené možnosti dovozu elektřiny ze zahraničí. Vyšší objemu brání takzvaná úzká místa zejména v Německu ale i dalších zemích.

„Německo má rozložení obnovitelných zdrojů nerovnoměrné. Většina vysoce efektivních offshorových větrných farem je postavená na severu, ale energie se spotřebovává na průmyslovém jihu. A aby se tam energie dostala, potřebuje Německo posílit sítě. Jde o tři stejnosměrné linky, které se staví od severu na jih a v tuto chvíli mají zpoždění. Po jejich dokončení se soustava v Německu výrazně zkapacitní. Dneska však stále hotová není. A to je také jeden z důvodů, proč nemůžeme tu energii, která je k dispozici, dostat do České republiky,“ vysvětlil Durčák s tím, že investice musí směřovat do celé evropské sítě.

„Takzvaných „bottlenecků“, úzkých míst, je opravdu hodně a i my pracujeme na posílení přeshraničních kapacit. Opravdu to ale není tak, že stačí postavit linku přes hranice do první rozvodny a máme vyřešeno,“ dodal.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa