Doba čtení:1 m, 49 s
Situace v evropské i české energetice byla v roce 2022 tak tristní, že Elektrárna Chvaletice vyrobila nejvíce elektřiny v historii. Foto: Sev.en Energy

Velké elektrárny a teplárny, na nichž v současnosti stojí česká energetika, přísně stanovené limity jednoduše nesplňují a v provozu zůstávají jen díky těm samým, ale schváleným výjimkám, napsal pro Právo v reakci na kritiku Elektrárny Chvaletice z pera ekologa Mojmíra Vlašína tiskový mluvčí elektrárny Petr Dušek.

Vlašín se do elektrárny opřel v textu s názvem Nechvalné Chvaletice, v němž kritizuje, že elektrárna vyrábí elektřinu bez platné emisní výjimky. „Naprostá většina velkých spalovacích zařízení v ČR to zvládla,“ citoval slova Jiřího Koželouha z Hnutí Duha o tom, jak se české elektrárny a teplárny popraly s novými evropskými emisními limity.

Dušek vysvětluje, že takto paušálně situaci hodnotit nelze. „Velká spalovací zařízení v ČR zareagovala na zpřísnění emisních norem buď ukončením provozu, nebo stejně jako Elektrárna Chvaletice – žádostí o výjimku. Pan Koželouh sice s oblibou hovoří o tom, že 92 ze 110 zdrojů se obejde bez výjimky, zapomíná ovšem přiznat, že do výčtu zahrnuje i desítky menších kotelen, a diskusi tak degraduje velmi laciným statistickým podvodem. Ty opravdu velké elektrárny a teplárny, na nichž v současnosti stojí česká energetika, přísně stanovené limity jednoduše nesplňují a v provozu zůstávají jen díky těm samým, ale schváleným výjimkám,“ vysvětlil Dušek.

Občané v referendu odmítli větrníky

Ten zároveň upozornil, že Chvaletice v loňském roce dosáhly rekordní výroby. „Když se odvoláváme na energetickou krizi a potřebu vyrábět elektřinu, co to dá, pan Vlašín to považuje za tupý argument. Faktem ovšem zůstává, že situace v evropské i české energetice byla v roce 2022 tak tristní, že Elektrárna Chvaletice vyrobila nejvíce elektřiny v historii. Jakkoliv to někomu může připadat „tupé“, jsme rádi, že jsme pomohli Česku zachovat bezpečnost a spolehlivost dodávek energií. Mně osobně zase připadá mimořádně tupé přirovnání k automobilce, která prodává vozy bez brzd. Když už je třeba uvádět automobilové metafory, daleko přiléhavější by byl příměr k plánované emisní normě Euro 7, která je rovněž velmi obtížně splnitelná,“ napsal Dušek s tím, v rámci diskuse je třeba vnímat, že hodnoty ekologa nemusí korespondovat s hodnotami energetika.