Doba čtení:1 m, 20 s
Bez elektřiny bylo i Buenos Aires, kde výpadek způsobil chaos v dopravě, když se zastavilo metro a vlaky. Foto: Wikipedia.org.

Více než třetinu Argentiny postihl ve středu navečer výpadek elektrické energie, bez proudu zůstalo několik hodin téměř 20 milionů z jejích 44 milionů obyvatel. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Europa Press. Bez elektřiny bylo i Buenos Aires, kde výpadek způsobil chaos v dopravě, když se zastavilo metro a vlaky.

Bez proudu zůstalo téměř 40 procent Argentinců, a to v době velkých veder, v zemi je totiž nyní léto a teploty se pohybují kolem 35 stupňů Celsia. Právě vysoké teploty přispěly k požárům porostů, a to i v blízkosti elektrického vedení, což podle deníku Clarín zřejmě blackout způsobilo. Elektronický systém totiž spustil ochranný mechanismus a z bezpečnostních důvodů postupně vypnul několik rozvodných stanic.

Aktivisté požadují nesmysly. A je jim to jedno

Kolem 16. hodiny místního času vypadl proud v metropolitní oblasti Buenos Aires i dalších velkých městech, například v Córdobě či Santa Fe. Světla zhasla kolem 17. hodiny také v provincii Santa Cruz, která leží v jihoargentinské Patagonii. Na některých místech to ovlivnilo i dodávky vody. V metropoli se v dopravní špičce zastavily i vlaky a metro. Krátce přestalo fungovat i několik desítek semaforů v hlavním městě a na křižovatky tak dorazili policisté řídit provoz.

Podle místních médií šlo o nejhorší blackout v Argentině za poslední čtyři roky. Naposledy zažila země výpadek elektřiny takových rozměrů v roce 2019, kdy bylo bez elektrického proudu několik hodin na 20 milionů lidí.