Doba čtení:57 s
Elektrárna Staudinger. Foto: E.On

Největší německé energetické společnosti E.On klesl v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o devět procent na 2,83 miliardy eur, v přepočtu zhruba 77,5 miliardy korun. Důvodem je pokračující slabý výkon jejích konvenčních elektráren. Napsal server E15.cz.

E.On hodlá vyčlenit konvenční elektrárny do samostatné firmy a zaměřit se na oblasti jako jsou obnovitelné zdroje energie a energetické sítě. Nová firma se má jmenovat Uniper a ve druhé polovině roku by se mělo s jejími akciemi začít obchodovat na akciovém trhu. Do Uniperu bude převeden majetek, který se na zisku celé skupiny E.On podílí zhruba polovinou.

E.On se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Trpí také masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny.

Firma působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.On na českém trhu činí asi 20 procent.