Doba čtení:2 m, 12 s
Za své špatné životy viní aktivisté ostatní. Foto: Facebook Limity jsme my

Desítky ekologických aktivistů v sobotu několik hodin protestovaly v areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívozu. Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my chtěli protestem upozornit na to, že provoz podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší. Společnost protest označila za zbytečný a podle mluvčího Jindřicha Vaňka je vliv podniku na znečištění minimální.

Aktivisté do areálu koksovny pronikli v sobotu ráno. Část z nich s transparenty s nápisy například „Za budoucnost bez uhlí“ či „Zdanit bohaté“ zůstala v blízkosti vstupní brány do areálu. Další ale obsadili jednu z budov uvnitř podniku. Podle organizátorů šlo o nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla, že šest aktivistů vlezlo na plynojem, ale poté, co je bezpečnostní agentura upozornila na možná rizika, slezli. Policisté poté začali zjišťovat jejich totožnost.

Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní,“ uvedla k důvodům protestu jeho mluvčí Hedvika Stachovcová. Koksovna zůstala v provozu, ale z bezpečnostních důvodů kvůli protestu omezila manipulaci s koksem v areálu.

Daň z mimořádných zisků nepomůže, energie naopak prodraží

Policie do podniku poslala antikonfliktní tým a posléze i další policisty. Ekology protestující za vstupem do podniku policisté vyzvali k opuštění areálu, odešla ale jen část lidí, kteří zajišťovali hudební doprovod. Policejní těžkooděnci nakonec přiměli i další protestující k nastoupení do připraveného autobusu. Následně byli podle Jirouškové dopraveni na policejní služebnu. Další skupina aktivistů nadále zůstávala na střeše objektu uvnitř areálu. Hovořila s nimi policie i zástupci společnosti. Po komunikaci s policisty z antikonfliktního týmu protestující začali slézat ze střechy.

Mluvčí OKK Koksovny označil protest aktivistů za zbytečný krok. „Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused,“ řekl Vaněk. Dodal, že aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Podle něj to dokazují i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika.

Firma chce podle něj vést otevřený dialog a nechce se uchýlit k omezování práva na vyjádření názoru. OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.