
Evropská unie je rozpolcená ve vztahu k Rusku. Nedokáže se shodnout na uspořádání vrcholné schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle ekonoma Lubora Laciny z Ústavu financí Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity je důvodem závislost Evropy na ruském plynu a ropě.
Návrh Německa a Francie na společný summit po tříhodinovém nočním jednání v Bruselu odmítly některé země, které chtějí, aby Moskva před rozhovory na nejvyšší úrovni začala plnit některé unijní požadavky, napsal server irozhlas.cz.
Čtěte také:
Rusové už připravují plnění Nord Stream 2
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Jenže Putin si je vědom své převahy v dodávkách suroviny. „EU prostě nemá pořád na výběr, přitom by Rusko nejvíc zasáhlo, kdybychom řekli, že od nich už zemní plyn ani ropu brát nebudeme. To si ale Evropská unie pořád nemůže dovolit,“ uvedl Lacina pro Český rozhlas Plus s tím, že Kreml tak nemá důvod na svém chování nic měnit.
Ale je to i naopak, protože Rusko je de facto finančně závislé na Evropě. „Velmi rychle by finančně zkolabovalo, pokud by za ropu a plny dodávaný do EU nedostalo zaplaceno,“ myslí si Lacina.
Připomíná, že jakákoli politická opatření, sankce či pokusy o jednání s Putinem nic nepřinesou, pokud se něco nezmění na vzájemných ekonomických vztazích. „Rusové mají vůči Evropě obrovský vydírající potenciál,“ vysvětlil s tím, že Kreml zkrátka tahá za delší konec provazu.