Doba čtení:51 s

V metropoli Quitu se zastavilo metro, z něhož musely být evakuovány tisíce lidí. Na křižovatkách ve stejné době přestaly fungovat semafory, což způsobilo velké problémy. Foto: pixabay.comOsmnáctimilionový Ekvádor zasáhl ve středu celostátní výpadek proudu, který způsobil chaos v odpolední dopravní špičce. Vláda vysvětlila několikahodinový blackout poruchou přenosové sítě, do jejíž modernizace předchozí vedení země neinvestovalo, informovaly tiskové agentury.

V metropoli Quitu se po 15:00 místního času (22:00 SELČ) zastavilo metro, z něhož podle agentury AFP musely být evakuovány tisíce lidí. Starosta města uvedl, že výpadek byl mimořádně velký, protože metro má vlastní elektrickou síť. Na křižovatkách ve stejné době přestaly fungovat semafory, což způsobilo velké problémy a zdržení na silnicích.

Na přenosové lince je chyba, která způsobila řetězec výpadků, takže elektřina nefunguje po celé zemi,“ uvedl na síti X ministr veřejných prací Roberto Luque.

Celostátní blackout uvrhl Keňu do tmy

Na některých místech trval výpadek desítky minut, většina země se ale musela bez elektřiny obejít přibližně tři hodiny.

Zástupci vlády vidí problémy v nedostatečných investicích do přenosové sítě v minulých letech. Během uplynulých týdnů zároveň úřady upozorňovaly obyvatele, aby počítali s možnými výpadky kvůli nedostatečným kapacitám produkce elektřiny, způsobeným mimo jiné suchem.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa