Elektrárna Opatovice dál počítá i s plynem

Elektrárna Opatovice před časem modernizovala čtyři z šesti bloků, zbývající dva postupně doslouží. Foto: iUHLI

Elektrárna Opatovice zatím nebude upravovat plány na náhradu uhlí, které v současnosti spaluje, za jiné alternativy. V budoucnu počítá kvůli snížení emisí oxidu uhličitého s přechodem na biomasu, zemní plyn nebo komunální odpad.

I přes aktuální boje na Ukrajině tento mix paliv zůstává beze změn, bude se jen přizpůsobovat podle situace. ČTK to řekla mluvčí elektrárny Hana Počtová. Po roce 2030, kdy má být konverze zcela dokončena, mohou odstavené uhelné bloky v případě nutnosti sloužit jako záložní zdroje kvůli energetické bezpečnosti.

Držíme se strategie, kterou máme naplánovanou. Kvůli událostem v posledních týdnech nemůžeme změnit něco, co chystáme dva nebo tři roky,“ uvedla Počtová. Spalované uhlí pochází z českých dolů, což podle ní poskytuje jistotu jeho dostupnosti.

Topolánek: Nemůžeme odejít od uhlí bez náhrady jádrem

Elektrárna před časem modernizovala čtyři z šesti bloků, zbývající dva postupně doslouží. Pro využití zemního plynu jako paliva by měla být vybudována nová přístavba. Samostatná by byla spalovna komunálního odpadu, která má vyrůst na pozemcích elektrárny. Zdroje energie by se využívaly podle dostupnosti a ekonomické výhodnosti.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem kromě výroby elektřiny zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem asi do 63.000 domácností a stovky nemocnic, škol a podniků. Patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský.