Elektrárna za 30 miliard stále nefunguje

Nový blok uhelné elektrárny v Ledvicích. Foto: ČEZ

Spuštění nového bloku uhelné elektrárny v Ledvicích se opět odsouvá, pro energetickou společnost ČEZ je to nepříjemná zpráva. Odklady mají totiž na firmu výrazné finanční dopady. Moderní uhelný zdroj měl původně elektřinu vyrábět už od roku 2012.

Předpokládané najetí do běžného provozu firma ČEZ nově naplánovala současně se zahájením zkušebního provozu. To by se mělo stát v prvním čtvrtletí roku 2016. Serveru iUHLI.cz to sdělil regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Moderní uhelný zdroj měl původně elektřinu vyrábět už od roku 2012

„Příčinou dvouletého skluzu byl všeobecně známý problém s ocelí T24. Tento problém nepostihl ovšem jen Skupinu ČEZ a nový zdroj v Ledvicích, ale i další podobné stavby po celé Evropě. Prakticky všechny byly pozastaveny a všude se čekalo, dokud dodavatel nedokázal tento problém vyřešit.  Jednalo se přitom o špatnou svařitelnost oceli,“ upřesnil Schnepp. Dodal, že nový zdroj nyní funguje, i když ještě nejede na plný výkon.

Čtěte také: Uhelné elektrárny ČEZ vyrobily méně energie

Další komplikace ČEZ již dříve zaznamenal s parní turbínou, která se porouchala loni v červenci. Letos v červenci byla oprava a úpravy parní turbíny dokončena. V srpnu pak začalo najíždění výrobního bloku. „Samozřejmě budeme vymáhat náhradu vzniklých škod, je to však věc obchodních jednání,“ dodal mluvčí.

Investice do elektrárny v Ledvicích bude nejnákladnější součástí plánu energetické skupiny ČEZ na modernizaci hnědouhelných elektráren. Náklady na projekt jsou více než 30 miliard korun. Skutečné vyčíslení nákladů budem ČEZ znát až po dokončení projektu a jeho uvedení do zkušebního provozu a po finalizaci jednání s dodavateli. Kvůli prodloužení budou náklady vyšší, než ČEZ očekával.

„Celý projekt modernizace našeho elektrárenského portfolia to ale neprodraží, protože jinde jsme zase prostředky uspořili. Komplexní obnova proběhla u Tušimic, končí u  Prunéřova, postavili jsme nové Ledvice a paroplynové Počerady. Rozpočet na všechny čtyři stavby byl 100 miliard korun a celkově se do něj pravděpodobně vejdeme,“ uvedl Schnepp.

Elektrárna Ledvice leží na úpatí východní části Krušných hor, mezi lázeňskými městy Teplice a Bílina. V elektrárně je spalováno hnědé uhlí o výhřevnosti 11 až 13 MJ/kg z dolů Bílina. Uhlí je dopravováno přímo pásovými dopravníky ze sousední úpravny uhlí Ledvice buď přímo do zásobníků paliva jednotlivých kotlů nebo na manipulační skládku, která má kapacitu 40 tisíc tun a zajišťuje provoz elektrárny při poruchových stavech v dopravě a těžbě paliva.

Mohlo by vás zajímat:
Zisk ČEZ analytiky překvapil
Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá
Posílí český zájem o německé uhlí?