Elektrárny budou výkonnější

Doba čtení:1 m, 27 s

Elektrárna Ledvice. Foto: ČEZ

Akciová společnost ZVVZ-Enven Engineering dokončuje dvě zakázky za stamiliony korun spojené s komplexní obnovou severočeských bloků hnědouhelných elektráren Ledvice a Prunéřov II, které patří Skupině ČEZ.

V obou případech jde o dodávku části „Partie za kotli“ prostřednictvím společností Vítkovice Power Engineering a Škoda Praha Invest. V České republice jde zřejmě o poslední velké projekty tohoto druhu.

Práce v Prunéřově, jejichž hodnota dosáhla 628,5 milionu korun, zahrnují komplexní obnovu tří bloků. Začaly v září 2012 a skončí letos. V jejich průběhu došlo k demontáži kouřovodů, izolací, elektrických odlučovačů a kouřových ventilátorů, montáži zařízení a jeho uvádění do provozu. Pro zakázku byly charakteristické ještě přísnější technické požadavky než pro podobné práce v Elektrárně Tušimice II.

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou ČEZ s původně pěti 210 MW bloky, uváděnými do provozu v letech 1981 až 1982.

Mohlo by vás zajímat: Uhelné elektrárny ČEZ vyrobily v 1. čtvrtletí roko 2015 méně energie

Výstavba nového nadkritického hnědouhelného bloku 660 MWe v Elektrárně Ledvice představuje pro ZVVZ-Enven Engineering zakázku za 687,6 milionu Kč. Montážní práce začaly v říjnu 2010 a konečné převzetí díla se očekává v roce 2016. Životnost nového bloku se předpokládá nejméně do roku 2035. Do letošního dubna bylo ukončeno předkomplexní vyzkoušení všech hlavních zařízení. Následovat bude komplexní vyzkoušení a zkoušky. Na červenec se pak plánují garanční testy.

Nový blok, který bude využívat uhlí z přilehlého lomu Bílina, byl navržen jako nejmodernější podle doporučení Evropské unie BAT (Best Available Technology). Půjde tedy o blok s co nejvyšší ekonomicky dosažitelnou energetickou účinností a maximálně potlačenými negativními dopady na životní prostředí, tedy při vysoké účinnosti výroby elektrické energie se sníží emise CO2.