Doba čtení:1 m, 36 s
Zdroj: Virtuse Energy

Cena elektřiny, na kterou působí několik vlivů najednou, do konce roku neporoste. Cena vzniká tržně a tvoří ji související služby regulované Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Za současným poklesem cen elektřiny je především levné uhlí a povolenky CO2. Serveru iUHLI.cz to sdělila společnost Virtuse Energy, která obchoduje s elektřinou, plynem a emisními povolenkami ve 22 zemích.

„Do konce roku nepředpokládáme obrat klesajícího trendu. Navíc cena může ještě klesnout. Všichni zákazníci, jak domácnosti, tak firmy si polepší,“ říká Jaroslav Codl, ředitel prodeje elektřiny a plynu Virtuse Energy.

Na nižší ceny elektřiny má dále vliv pokračující trend zvyšování kapacit na produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu. Například výrobní kapacity větrné produkce by se měly v příštím roce zvýšit o tři gigawatty, zatímco instalované kapacity solární produkce v Německu by si měly polepšit o dalších 0,4 GW.

Elektřina na burze je již několik týdnů na historických minimech. Aktuálně se cena pohybuje na 31,35 eur za megawatthodinu, což je při dnešním kurzu 854 korun. Loni to bylo i nad hranicí 36 eur za megawatthodinu (985 korun) a před čtyřmi roky se cena jedné megawatthodiny na celý následující rok dotkla úrovně 60 eur (1643 korun). Ve srovnání s rokem 2011 se jedná o výrazný pokles o více jak 50 procent.

Analytici Virtuse Energy odhadují pokles ceny i pro příští rok. „Nárůst ceny neočekáváme ani v příštím roce. Elektřiny je navíc v Evropě nadbytek. Výše všech instalovaných výrobních kapacit daleko přesahuje spotřebu elektřiny, navíc výstavba nových zdrojů na výrobu elektřiny je rychlejší než růst spotřeby. Cenu elektřiny ovlivňují variabilní náklady na produkci, jejichž průměr neustále klesá,“ dodal Codl.

Virtuse Energy je česká společnost napůl vlastněná Janem Fouskem a Rastislavem Vasilišinem. Loni zobchodovala 76 milionů emisních povolenek stovkám největších společností zejména v České republice a na Slovensku a dosáhla obratu přes šest miliard korun.

Mohlo by vás zajímat: Ceny energií pro odběratele klesnou

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa